Alfred Pennyworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Alfred Pennyworth – fikcyjna postać z komiksów z Batmanem. Jest on kamerdynerem Bruce'a Wayne'a (Batmana). Często pojawia się w komiksach, filmach i serialach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Życie Alfreda Penywortha nie potoczyło się wedle jego oczekiwań. Jako młody człowiek występował na deskach londyńskiej sceny, gdzie uczył się aktorstwa oraz sztuki scenicznej, włączając w to charakteryzację. Spędził trochę czasu wśród brytyjskich wojskowych i inteligencji, gdzie uczył się medycyny sądowej i rozwijał swą spostrzegawczość.

Alfred został przy Bruce'ie, ponieważ pokochał go jak członka rodziny. Alfred obdarzył również uczuciem Leslie Thompkins – lekarkę, która zajmowała się młodym Bruce'em. Mimo że uczucie to było odwzajemnione, nigdy nie znaleźli właściwego momentu by posunąć się dalej we wzajemnych relacjach.

Alfred pozostał przy Bruce'ie w czasie, gdy Jason Todd przejął obowiązki Cudownego Chłopca. Śmierć drugiego Robina wstrząsnęła nie tylko całą superbohaterską społecznością Gotham, ale zwłaszcza Alfredem, gdyż czuł się winny za to, że nie protestował mocniej, gdy Bruce zgodził się, by młody chłopak został Robinem[1]. Gdy pojawił się Tim Drake, Alfred zaprzyjaźnił się z nim i zaakceptował jego przyszłą rolę Cudownego Chłopca[2][3].

Kiedy Bruce zaczął cierpieć z powodu przemęczenia, Alfred starał się z całych sił by zapewnić mu odpoczynek. Ale gdy Bane wypuścił szaleńców z Arkham, Batman musiał iść i walczyć z nimi. W tym czasie Alfred strzegł rezydencji Wayne'ów, Bane wtargnął tam i ciosem w głowę ogłuszył kamerdynera. Gdy Alfred odzyskał przytomność nie obserwował walki między Bane'em a Batmanem, ale zwrócił się o pomoc do Robina i Azraela w zabraniu rannego ciała Bruce'a.

Alfred ponownie powrócił do rezydencji, gdy Bruce został oskarżony o morderstwo, ale po oczyszczeniu swojego dobrego imienia wrócił do posiadłości, gdzie pogodził się ze wszystkimi swoimi przyjaciółmi i sojusznikami, którym wcześniej nie wierzył i był wobec nich podejrzliwy[4] . Krótko po tym Alfred zachorował. Okazało się, że nietoperze zamieszkujące jaskinię są nosicielami odmiany wirusa Clench, który niegdyś nawiedził Gotham. Kamerdyner został zarażony wirusem poprzez częste przebywanie w Jaskini. Bruce poszukiwał lekarstwa wraz z Leslie Thompkins. Udało mu się po dłuższym czasie, dzięki czemu Alfred wyzdrowiał[5]. Obecnie nadal jest kamerdynerem i stara się ze wszystkich sił dbać o rezydencję Wayne'ów i komfort Bruce'a.

Alfred Pennyworth posiada wiele umiejętności – jest znakomitym aktorem znającym sekrety charakteryzacji scenicznej. Jest również medykiem, zdolnym pomagać Batmanowi w razie potrzeby. Umie także szyć, co przydało się przy projektowaniu stroju Batmana. Jest jak na swój wiek w niezłej formie. Ponadto jest dobrym strzelcem, a zwłaszcza dobrze włada śrutówką. Jest chyba jedyną osobą na świecie, która mówi Batmanowi dokładnie to, co myśli, czyniąc go odważniejszym od wielu superbohaterów współpracujących z Mrocznym Rycerzem.

Przypisy

  1. Death in the family w Batman #426-429
  2. A lonely place of dying w: Batman #440-442, The New Titans #60-61
  3. Kryzys tożsamości w Batman 1-2/1992 (wyd. TM-Semic)
  4. Batman - Bruce Wayne: Murderer? oraz Batman - Bruce Wayne: Fugitive 1-3, wyd. DC Comics
  5. Batman: Legacy wyd. DC Comics