Alfred von Tirpitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alfred von Tirpitz
Admirał Alfred von Tirpitz
Admirał Alfred von Tirpitz
Grossadmiral Grossadmiral
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1849
Kostrzyn nad Odrą
Data i miejsce śmierci 6 marca 1930
Ebenhausen
Przebieg służby
Lata służby 1 kwietnia 186515 marca 1916
Siły zbrojne Kaiserliche Marine
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Alfred von Tirpitz (ur. 19 marca 1849 w Küstrin w Brandenburgii (dziś Kostrzyn nad Odrą), zm. 6 marca 1930 w Ebenhausen) – niemiecki Grossadmiral, twórca Cesarskiej Marynarki Wojennej, następca sekretarza Urzędu Marynarki Rzeszy (Reichsmarineamt) Friedricha von Hollmanna.

Pochodził z rodziny mieszczańskiej.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Wielki admirał Alfred von Tirpitz uchodzi za twórcę niemieckiej floty dalekomorskiej. Jego celem było stworzenie sił morskich, które – nawet gdyby nie dorównywały siłom angielskim – to stanowiłyby dla nich duże zagrożenie w przypadku wybuchu wojny. Doprowadziło to do niemiecko-brytyjskiego wyścigu zbrojeń. Efektem było powstanie floty liniowej Hochseeflotte, którą Brytyjczycy uznali za zagrożenie i brali pod uwagę przy planowaniu działań na początku pierwszej wojny światowej.

Różnica zdań pomiędzy Tirpitzem a cesarzem Wilhelmem II na temat sposobów wykorzystania floty podczas wojny doprowadziła do wycofania się admirała ze służby wojskowej.

Imieniem admirała nazwano pancernik "Tirpitz", siostrzany okręt "Bismarcka".

Polityka[edytuj | edytuj kod]

W roku 1917 współzakładał ogólnoniemiecko i nacjonalistycznie zorientowaną Niemiecką Partię Ojczyźnianą (Deutsche Vaterlandspartei). Od 1924 do 1928 był członkiem Reichstagu jako deputowany DNVP (Niemieckiej Narodowej Partii Ludowej).