Alice Nine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alice Nine
Alicenine.jpg
Inna nazwa アリスナイン
Rok założenia 2004
Pochodzenie Japonia
Gatunek j-rock
pop-rock
hard rock
Wytwórnia płytowa PS Company
King Records
Tokuma Japan
Obecni członkowie
Shou
Hiroto
Tora
Saga
Nao
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Alice Nine (jap. アリスナイン arisu nain?) - japoński zespół sceny visual kei. Założony w roku 2004 z inicjatywy Nao i Sagi, którzy namówili do współpracy Shou i Torę. Nieco później dołączył do nich Hiroto. We wrześniu 2004 zespół przyłączył się do wytwórni płytowej PS COMPANY, a nazwa zespołu uległa zmianie z Alice Nine (jap. アリス九號?) na alice nine. (jap. アリス九號.?). Wraz z czerwcem 2009 grupa powróciła do poprzedniej nazwy - Alice Nine (jap. アリスナイン?), jednak japoński zapis uległ zmianie - w całości zapisywany jest katakaną.

Grają muzykę różnorodną, której nie sposób zaszufladkować. Od mocnego rocka, poprzez utwory pop-rockowe, aż po spokojne kompozycje.

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy członkowie zespołu, będąc jeszcze nastolatkami, słuchali nagrań takich zespołów jak LUNA SEA czy X JAPAN. Wpływ tej muzyki sprawił, że sami postanowili spróbować swych sił na scenie visual kei. Shou, Saga i Hiroto niejednokrotnie wyrażali ogromny szacunek, jakim darzą te zespoły należące już do klasyki japońskiego rocka.

Do zespołów zaprzyjaźnionych z alice nine. należą między innymi Wyse, Kagrra, czy the GazettE. Spośród nich, szczególnie grupa Kagrra, pomogła alice nine., pełniąc rolę doradcy i mentora. Wspólne koncerty, a przede wszystkim przyjacielska pomoc i profesjonalna rada, miały ogromny wpływ na rozwój alice nine. i ich obecny kształt.

Pisaniem tekstów zajmuje się Shou, kompozycją utworów – głównie Hiroto, Tora i Saga'. Nad projektami gadżetów pracuje przeważnie Hiroto, o czym często pisze na swoim blogu.

Bardzo szanują swoją publiczność, z którą starają się mieć bezpośredni kontakt. Świadczą o tym na bieżąco prowadzone blogi czy spotkania dla członków fanklubu. Podkreślają, że koncerty to nie tylko granie muzyki, ale przede wszystkim wspólna zabawa z fanami.

Ich przewodnią ideą jest łączenie elementów japońskich i europejskich. Początkowo zarówno w muzyce jak i w strojach przeważały elementy japońskie, lecz wraz z wydaniem singla NUMBER SIX. ich styl uległ zmianie i przybrał bardziej europejski charakter.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zespołu アリス九號. (jap. alice nine.?) składa się z 3 elementów: アリス, 九 i 號.

  • 「アリス」 (alice) - pochodzi od angielskiego słowa “Alice” (Alicja), ma w nieco ironiczny sposób przywoływać skojarzenia związane z kulturą masową.
  • 「九」 (kyuu) - “9”, w filozofii yin i yang symbolizuje potęgę i siłę.
  • 「號」 (kou)- chiński logograf oznaczający “liczbę, cyfrę”. Obecnie w języku japońskim używany jest znak 号 (gou).

Złożenie znaków 「九」 (kyuu) i 「號」 ( kou) odczytuje się nain (od ang. “nine”), co znaczeniowo odpowiada tym znakom. W ten sposób łącząc popkulturę z tradycją, udało im się stworzyć nazwę zespołu, która sugeruje również bardzo elastyczną postawę samego zespołu.

Wokalista alice nine. twierdzi, iż wykorzystując znaki, starali wyrazić się jako zespół japoński. Dodaje również, że nazwa "alice" nie nawiązuje do Alicji w krainie czarów, a jedynie brzmienie tego słowa jest odpowiednie dla wizerunku zespołu visual kei. Tak oto działając jako zespół visual kei i, co podkreśla, ceniąc to sobie, zamierzają kontynuować działalność na rynku muzycznym.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy i EP[edytuj | edytuj kod]

Kolekcje Singli[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]