Alina Orlova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alina Orlova
A.Orlova.png
Imię i nazwisko Alina Orlova
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1988
Wisaginia
Gatunek poezja śpiewana, folk, indie-folk, alternatywny folk, barocco-pop, daina
Aktywność od 2007

Alina Orlova (właściwie Alina Orlovskaja; ur. 28 czerwca 1988 w Wisagini, Litewska SRR) – litewska kompozytorka, wokalistka oraz autorka tekstów.

Pochodzi z rodziny polsko-rosyjskiej[1] - jej ojcem jest Polak urodzony na Litwie, a matką Rosjanka urodzona w Woroneżu. Jej rodzice poznali się w Kazachstanie, gdy byli dziećmi, a ich rodzice zostali zesłani; mieszkali po sąsiedzku. Stamtąd wyjechali do Litwy, do Wisaginii, gdzie ukończyli szkołę.

Jej sława rozpoczęła się wraz z otrzymaniem nagrody "A.LT" za alternatywną muzykę w jej ojczyźnie Litwie. Jej piosenka Nesvarbu została okrzyknięta najlepszym debiutem roku w magazynie Pravda.

W 2008 zadebiutowała albumem Laukinis šuo dingo (tłum. Dziki pies dingo; nazwa wzięta z nazwy książki Dziki pies dingo rosyjskiego pisarza Fraermana Ruwima dla dzieci o młodocianej miłości). Od tej pory występuje regularnie na terenie Europy (Litwa, Rosja, Francja, Anglia, Francja etc.)

W 2010 wydała drugi album Mutabor.

W 2013 wydano jej pierwszy zapis koncertowy LRT Opus Live, zarejestrowany 10 kwietnia 2013 w studiu litewskiego kanału telewizyjnego LRT.

Muzyka, jaką tworzy jest najczęściej określana mianem alternatywnego folku. Tworzy i śpiewa w trzech językach: litewskim, angielskim i rosyjskim. Głównie komponuje i pisze własne piosenki, chociaż w jej twórczości pojawiają się również covery znanych piosenek, np. Ta ostatnia niedziela.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 - Belekokie
  • 2008 - Laukinis šuo dingo
  • 2010 - Mutabor
  • 2013 - LRT Opus Live

Przypisy

  1. Алина Орлова, www.afisha.ru

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]