Alix de Foresta-Bonaparte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Herb cesarski Bonapartych

Alix de Foresta-Bonaparte, księżna francuska (Princesse Napoléon, Altesse Impériale), ur. 4 kwietnia 1926 w Marsylii, matka obecnej głowy rodu Bonapartych, ks. Karola.

Jest córką hrabiego Alberyka de Foresta, pochodzącego ze starej szlachty prowansalskiej, i jego małżonki Genieviève Fredet. 16 sierpnia 1949 poślubiła w Linières-Bouton księcia Ludwika Hieronima Bonaparte, jedynego wówczas żyjącego przedstawiciela cesarskiej linii Bonapartych, bohatera francuskiej Résistance w czasie II wojny światowej. Urodziło im się czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki.

J.Ces.W. księżna Alix Napoléon jest honorową przewodniczącą centrum dla osób niepełnosprawnych w Neuilly i przewodniczącą Komitetu Pielęgnowania Tradycji w dwóch pułkach francuskich: 16. Pułku Strzelców Alpejskich i 13. Pułku Dragonów. Obie jednostki utworzone zostały przez cesarza Napoleona III.

W sporze o sukcesję w rodzie Bonapartych, który wybuchł po śmierci jej męża (1997), księżna Alix stanęła po stronie wnuka, Jana Krzysztofa, przeciwko synowi Karolowi.