Alt-J

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alt-J
Alt-J performing April 2013.jpg
Grupa muzyczna Alt-J (kwiecień 2013)
Rok założenia 2007
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek indie rock[1]
alt rock
folk rock
jazz rock
experimental rock
Aktywność 2007 - teraz
Wytwórnia płytowa Infectious Records
Atlantic Records
Canvasback
Obecni członkowie
Gwil Sainsbury (gitara/bas)
Joe Newman (gitara/wokal)
Gus Unger-Hamilton (klawiatura/wokal)
Thom Green (percusia)
Strona internetowa

Alt-J (tez znany jako ) to brytyjski zespół indie rock utworzony w 2007 roku w Leeds. Ich pierwszy album An Awesome Wave (przetłumaczony jako „niesamowita fala”) ukazał się w maju 2012 roku w Europie[2] i we wrześniu w U.S.A. Ten album wygrał brytyjską Mercury Prize w 2012[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Alt-J (∆) został utworzony, kiedy Gwil Sainsbury, Joe Newman, Gus Unger-Hamilton i Thom Green poznali się na Uniwerytecie Leeds[3] w 2007 roku. Unger-Hamilton studiował język angielski, a pozostali trzej – sztukę. Na drugim roku studiów Newman pokazał Sainsbury'emu piosenki, które napisał. Potem zaczęli nagrywać muzykę w ich pokoju. Zespół ma specyficzne brzmienie ze względu na to, że członkowie – jako studenci – musieli w akademiku zachować ciszę i nie mogli w związku z tym używać gitary basowej i perkusji.

Po ukończeniu studiów grupa przeniosła się do Cambridge. Pierwszy album (An Awesome Wave) nagrali w Brixton. Po dwóch latach, w grudniu 2011 roku, podpisali umowę z Infectious Records[4].

Symbol zespołu (∆) może być wpisany na Apple Mac OS X przez wciśnięcie alt + J. Zanim nazwali się Alt-J byli znani jako 'Daljit Dhaliwal', a następnie 'Films'[5]. Nazwę musieli zmienić na Alt-J, gdyż istniał już inny amerykański zespół o nazwie 'Films'.

Kilka ich utworów łącznie z Something Good i Fitzpleasure było nadanych przez radio BBC 2. W 2013 roku Nokia użyła ich piosenki Fitzpleasure w reklamie Lumii 925 w Europie i Lumii 928 w Ameryce.

Ich maxi singiel zatytułowany był nagrany z producentem Charliem Andrew w Londynie i zawierał piosenki: Breezeblocks, Hand-Made, Matilda i Tessellate. Ich pierwszy album, An Awesome Wave, wydano 25 maja 2012. Został nagrany w ciągu trzech tygodni i w styczniu 2012 zespół dodał sześć albo siedem piosenek[6].

13 stycznia 2014 Gwil Sainsbury opuścił zespół. Ogłoszono na Twitterze ze zdecydował się odejść[7].

Przypisy