Amadeusz (książę belgijski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Belgijska rodzina królewska
State Coat of Arms of Belgium.svg


Belgijska monarchia dziedziczy wedle starszeństwa potomstwa (także kobiety). Księżna Astrid poślubiła potomka monarchii austro-węgierskiej, stąd ona i jej dzieci posiadają prawo do predykatu "Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości.

Amadeusz Belgijski, Amadeusz Habsburg-Este właściwie: Amedeo Marie Joseph Carl Pierre Philippe Paola Marcus d'Aviano (ur. 21 lutego 1986) - książę Belgii, dziedziczny książę Modeny, arcyksiążę Austria-Este, cesarski książę Austrii, królewski książę Węgier i Czech.

Jest najstarszym dzieckiem Lorenza Habsburg-Este, arcyksięcia Austria-Este i Astrid Koburg, księżniczki Belgii. Urodził się w Szpitalu Uniwersyteckim St. Luc, w Woluwe-St-Lambert / Sint-Lambrechts-Woluwe (pod Brukselą, w Belgii). Jego rodzicami chrzestnymi byli: jego wuj - Filip, książę Brabancji, i jego babka - królowa Paola Ruffo di Calabria.

Obecnie Amadeusz jest na szóstym miejscu w kolejce do tronu. Ma jednego młodszego brata Joachima (ur. 1991) oraz 3 młodsze siostry: Marię Laurę (ur. 1988), Ludwikę Marię (ur. 1995) i Letycję Marię (ur. 2003).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Amadeusz uczęszczał do surowej brukselskiej szkoły prowadzonej przez jezuitów (Sint-Jan Berchmanscollege), założonej w 1604. Szkoła ta jest popularna wśród belgijskiej arystokracji i europejskich rodzin królewskich. Szkołę średnią ukończył w prestiżowym Sevenoaks College w Kencie, w Wielkiej Brytanii. Potem kolejny rok spędził w Koninklijke Militaire School / École Militaire Royale (Królewskiej Akademii Wojskowej), w Belgii. We wrześniu 2005, Amadeusz rozpoczął studia w londyńskiej School of Economics.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]