Amenhotep II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amenhotep II
AmenhotepII-StatueHead BrooklynMuseum.png
Amenhotep II, Brooklyn Museum
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia XVIII dynastia
Miejsce pochówku Dolina Królów (KV 35)
Ojciec Totmes III
Matka Hatszepsut II Meritre
Żona Tia
Dzieci Totmes IV
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Imiona Amenhotepa II hieroglifami
Nomen Amenhotep

Amenhotep-Heka-Junu
(egip. Amon-jest-rad Władca Heliopolis'')

G39 N5
<
i mn
n
Y1
t p
>


G39 N5
<
M17 Y5
N35
R4 S38 O28
>
Prenomen Aa-cheperu-Re
(egip. Wspaniały-przejawami-Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5 O29 L1
Z2
>
Imię horusowe Ka-nechat-user-pehet
(egip. Byk-potężny-o-ogromnej-sile)
E2
D40
G36
D21
F9
F9
Nebty User-chau-se-Chaem-Uaset
(egip. Wszechmocny-wspaniałością-Ten-który-objawia-się-w-Tebach)
G16
F12 S29 I9
F40
G43 S29 N28
D36
G17 R19 X1
O49
Złoty Horus Iti-sechemef-em-taunebu
(egip. Ten-który-przez-swą-siłę-podbija-wszystkie-kraje)
G8
V15 X1
D44
G17 S42 Z1
I9
G17 N17
N17
N17
V30
Z3

Amenhotep IIfaraon, władca starożytnego Egiptu z XVIII dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn faraona Totmesa III i królowej Hatszepsut II Meritre, powołany przez ojca do współrządów, prawdopodobnie na dwa lata przed śmiercią. Panował prawdopodobnie w latach 1425-1397 p.n.e. lub 1427-1392 p.n.e. lub 1427-1401/1400 p.n.e. Według Manethona panował 25 lat i 10 miesięcy. W młodości znany z wyczynów sportowych i niezwykłej siły fizycznej. W czasie swych rządów, wyprawiał się kilkakrotnie do Syrii, o czym mówią stele w Karnaku, Memfis i Amada.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

W trzecim roku panowania poprowadził pierwszą wyprawę przeciwko powstaniu w Naharinie. Według przekazów, podczas tej kampanii, faraon własnoręcznie zabił siedmiu książąt, przywódców koalicji antyegipskiej, a po zdobyciu Kadesz wracając do Teb, rozkazał ich ciała powiesić na dziobie swego statku. Po powrocie zostały zawieszone na murach Teb, a jedno z nich zawieziono do Nubii i powieszono na murach twierdzy Napata, jako przestrogę, mającą zapobiec rebeliom, często wybuchającym na tych terenach. Sposób ten okazał się skuteczny, gdyż w czasie panowania Amenhotepa II w Nubii nie wybuchła żadna rebelia antyegipska. W siódmym i dziewiątym roku Amenhotep znów poprowadził wyprawy do Syro-Palestyny aby stłumić rebelię wywołaną w Mitanni, której ośrodkiem było Karkemisz. W wyniku walk w okolicach Nija, Amenhotep utracił kontrolę nad całym obszarem pomiędzy rzekami Orontesem i Eufratem, rekompensując sobie przegraną obfitymi łupami, zdobytymi w Reczenu oraz pojmaniem około 3500 jeńców Apiru - Hebrajczyków. Po zakończeniu trzeciej wyprawy do Syro-Palestyny, w wyniku wzrostu potęgi nowego państwa Hetyckiego, zagrożone Mitanni zaczęło dążyć do zbliżenia z Egiptem. W wyniku negocjacji, Mitanni oddało Egiptowi Palestynę i część wybrzeża Morza Śródziemnego w zamian za północną Syrię. Zbliżenie to kontynuował później Totmes IV. Zawiązano pewnego rodzaju "sojusz", a jedna z córek władcy Mitanni, Artatamy I, została żoną faraona. Mając zapewnione stabilne stosunki z Mitanni, Amenhotep mógł skupić się na sprawach wewnątrz państwowych oraz utwierdzeniem egipskiego panowania w Kanaan. Wykazał przy tym spore talenty dyplomatyczne budując przyjazne stosunki z Babilonem i państwem Hetytów. W Nubii także zapanowała wieloletnia stabilizacja, a Amenhotep mianował tam wicekrólem, swego towarzysza broni - Usersateta.

Zarys genealogii XVIII dynastii.
Egipt i Bliski Wschód w początkach Nowego Państwa
Ważniejsze miejscowości w Nubii w czasach Nowego Państwa

Działalność budowlana[edytuj | edytuj kod]

Dla upamiętnienia porozumienia z Mitanni, Amenhotep II rozkazał wznieść dziedziniec kolumnowy pomiędzy czwartym i piątym pylonem w świątyni w Karnaku oraz rozbudował całą świątynię. Rozkazał również wykonać dekoracje w świątyni w Kalabaszy oraz ukończyć prace rozpoczęte przez Totmesa III w Amada w Nubii. Rozkazał także wznieść dla siebie świątynię grobową, która niestety nie zachowała się do naszych czasów. Co ciekawe, umieścił również swą stelę po północno-zachodniej stronie Wielkiego Sfinksa w Gizie. Różne prace budowlane prowadzono również w Medamud, Tod i Armant.

Grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Amenhotep II został pochowany w Królewskiej Nekropoli w Dolinie Królów w grobowcu (KV 35), który rozkazał dla siebie wykuć. Grobowiec ten został odnaleziony przez Victora Loreta 9 marca 1898 roku. Wewnątrz w kwarcytowym sarkofagu spoczywała w drewnianej, antropoidalnej trumnie, nietknięta mumia króla, z wieńcem kwiatów na szyi i bukiecikiem mimoz na piersi. Był to pierwszy przypadek odkrycia królewskiej mumii w miejscu pierwotnego pochówku. Mumia króla spoczywała w swym miejscu aż do 1931 roku, kiedy to przewieziono ją do Kairu. Oprócz "właściciela" w grobowcu tym odkryto również mumie kilku władców z XVIII, XIX i XX dynastii i ich rodzin. W jednej z bocznych komór, przylegających do komory grobowej, znajdowały się odwinięte z bandaży, ciała - dwóch kobiet i chłopca:

  • Mumia królowej Teje - do niedawna określana w egiptologii mianem Starszej Damy.
  • Mumia niezidentyfikowanej kobiety - określana przez egiptologów mianem Młodszej Damy; badania genetyczne z 2010 r. wykazały, że była córką Amenhotepa III i Teje, siostrą Echnatona i matką Tutanchamona.
  • Mumia kilkunastoletniego chłopca - prawdopodobnie książę Websenu - syn Amenhotepa II, lub książę Totmes - najstarszy syn Amenhotepa III.

W jednym z kolejnych pomieszczeń, dokładnie zamurowanym i zamaskowanym znajdowało się dziesięć sarkofagów (w tym dziewięć królewskich).

Odnaleziono tam mumie:

LEGENDA:

  • KV - Dolina Królów (Valley of the Kings)
  • WV - West Valley
  • QV - Dolina Królowych (Valley of the Queens)
  • TT - Theban Tomb

Dostojne mumie zostały tam ukryte przed rabusiami z czasów XXI dynastii, przez arcykapłana Pinodżema I. Grobowiec posiada skromne dekoracje. Kilka scen z udziałem bóstw oraz pełny tekst Księgi Amduat. Sufit komory grobowej zdobią złote, pięcioramienne gwiazdy na ciemnoniebieskim tle. Po zbadaniu grobowiec zamknięto aby zapewnić spokój dostojnym władcom. Jednakże w listopadzie 1901 roku, wdarli się tu złodzieje, będąc prawdopodobnie w zmowie ze strażnikami, dokonali strasznego spustoszenia. Mumia Amenhotepa została wyrzucona z sarkofagu i w znacznym stopniu uszkodzona. Po tych wydarzeniach ponownie otwarto grobowiec i wykonano szczegółową dokumentację, znajdujących się w nim mumii. Ciała zostały opisane, sfotografowane i zmierzone, a inskrypcje dokładnie skopiowane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Totmes III
HekaNemesNechacha PioMs.svg Nowe Państwo Tebańskie
Amenhotep II – XVIII dynastia

1425–1397 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Totmes IV