American Pie (utwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
American Pie
Okładka
Utwór z repertuaru Dona McLeana
z albumu American Pie
Wydany październik 1971
Nagrywany 26 maja 1971
Gatunek Folk rock
Długość
 • 8:33 (LP)
 • 4:11 (singiel cz. 1)
 • 4:31 (singiel cz. 2)
Twórca Don McLean
Producent Ed Freeman dla The Rainbow Collection, Ltd.
Wytwórnia United Artists
Lista utworów z albumu American Pie
 1. "American Pie"
 2. "Till Tomorrow"
 3. "Vincent (Starry, Starry Night)"
 4. "Crossroads"
 5. "Winterwood"
 6. "Empty Chairs"
 7. "Everybody Loves Me, Baby"
 8. "Sister Fatima"
 9. "The Grave"
 10. "Babylon"
Utwór po utworze

American Pie (czyt. IPA: /ə'mɛrəkən paɪ/, SAMPA: /@"mEr@k@n paI/) – przebój Dona McLeana pochodzący z albumu o tym samym tytule.

Piosenka w stylu folk rock, grana jest na gitarze akustycznej z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Tekst piosenki, pełen trudnych do rozszyfrowania aluzji i odniesień, dotyczy głównie katastrofy lotniczej, w której w dniu 3 lutego 1959 r. zginęli trzej pionierzy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens i Jape Richardson. Wydarzenie to znane jest pod określeniem Dzień, w którym umarła muzyka i zwrot ten rozpowszechniła również piosenka. Piosenka od czasu swej premiery w 1971 utrzymuje wysoką popularność. Mimo że jak na radiowe standardy jest bardzo długa (w wersji oryginalnej ma ponad osiem i pół minuty), tylko w USA doczekała się ponad trzech milionów zarejestrowanych emisji radiowych oraz wielu coverów.

Covery[edytuj | edytuj kod]

Powstało wiele coverów tego utworu.

Madonna nagrała tę piosenkę w roku 2000 na potrzeby filmu Układ prawie idealny (The Next Best Thing) wyreżyserowanego przez Johna Schlesingera. Piosenka pojawia się w filmie początkowo w wersji a cappella, śpiewana przez Ruperta Everetta, Madonnę i innych aktorów. W wersji oryginalnej piosenkę można usłyszeć podczas napisów końcowych i w takiej też formie znajduje się ona na ścieżce dźwiękowej do filmu.

W przeciwieństwie do oryginału cover Madonny nie jest aż taki długi, ponieważ znacznie skrócono jego tekst. Utwór zaczyna się czterema wersami z pierwszej zwrotki, po czym słyszymy drugą zwrotkę, następnie refren i zwrotkę szóstą, po której dwukrotnie śpiewany jest refren.