Amietophrynus gutturalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amietophrynus gutturalis
(Power, 1927)
Amietophrynus gutturalis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina ropuchowate
Rodzaj Amietophrynus
Gatunek Amietophrynus gutturalis
Synonimy

Bufo gutturalis Power, 1927[1]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Amietophrynus gutturalisgatunek egzotycznego płaza z rodziny ropuchowatych.

Taksonomia i systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek bywa też zaliczany do rodzaju Bufo[1].

Poniższy kladogram za Van Bocxlaer et al[2] ilustruje pokrewieństwa z pokrewnymi gatunkami:

Amietophrynus


Amietophrynus brauniAmietophrynus poweriAmietophrynus gracilipesAmietophrynus gutturalis
Amietophrynus garmani
Amietophrynus steindachneri
Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego zwierzęcia jest bardzo rozległy, obejmuje większą część południowego wschodu Afryki. Na północnym wschodzie sięga południowej Kenii, rozciąga się przez Tanzanię z wyjątkiem jej ziem północnozachodnich. Jego północna granica na zachodzie przebiega już bardziej południkowowo przez terytoria Demokratycznej Republiki Konga i Angoli, tym samym zawiera on południowaczęść pierwszego z wymienionych państw i większość Angoli. Na zachodzie granica południowa przebiega na szerokościach geograficznych wiele niższych, niż na wschodzie: płaz występuje w północnej Namibii, natomiast już w Botswanie nie stwierdza się go tylko na zachodzie kraju. Zamieszkuje on też ponad połowę terytorium Republiki Południowej Afryki – brakuje go na południu i zachodzie państwa. Spotkać go można w całym Lesotho, Suazi, Zimbabwe, Mozambiku i Zambii[1][3].

Płaz ten znakomicie adaptuje się do rozmaitych warunków środowiskowych. Zamieszkuje sawanny różnego typu, tereny trawiaste, zarośla, ale spotyka się go także na terenach zmienionych działalnością człowieka, np. rolniczych[1].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

W wodzie, może wykorzystywać do tego celu zbiorniki istniejące jedynie okresowo, a nawet te stworzone przez człowieka[1].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunek jest bardzo pospolity[1].

Inaczej, niż w przypadku większości płazów, całkowita liczebność rośnie. Zwierzę rozprzestrzenia się w RPA, co może mieć związek z ustępowaniem innych gatunków[1]. Prawdopodobnie krzyżuje się z nim i wypiera gatunek Amietophrynus rangeri we wschodnim RPA[4].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Amietophrynus gutturalis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  2. Ines Van Bocxlaer, SD Biju. Toad radiation reveals into-India dispersal as a source of endemism in the Western Ghats-Sri Lanka biodiversity hotspot. „BMC Evolutionary Biology”. 9. s. 131. DOI: 10.1186/1471-2148-9-131 (ang.). 
  3. mapa zasięgu wg IUCN (ang.). [dostęp 2009-07-11].
  4. Amietophrynus rangeri. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2009-07-22]