Amietophrynus maculatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amietophrynus maculatus
(Hallowell, 1855)
Amietophrynus maculatus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina ropuchowate
Rodzaj Amietophrynus
Gatunek Amietophrynus maculatus
Synonimy

Bufo maculatus Hallowell, 1855[1]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Amietophrynus maculatusgatunek afrykańskiego płaza.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek bywa też zaliczany do rodzaju Bufo[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Amietophrynus maculatus posiada rozległy zasięg występownia. Na południowym zachodzie sięga on wybrzeża atlantyckiego, zajmując większą część Angoli (bez północy kraju) oraz północną Namibię. Obejmuje też północ Botswaby i prawie Zimbabwe (z wyjątkiem regionów na zachodzie kraju). W kierunku południowym sięga o nnajdalej na wschodie, sięgając tam północnej części Republiki Południowej Afryki i prawie całego Suazi (nie docierając do południowego zachodu tego niewielkiego państwa). W Zambii płaza tego postkać można na całym terytorium kraju oprócz ziem położonych na północy, występuje on także na przygranicznym obszarze południowej, jak i wschosniej i północnej Demokratycznej Republiki Konga. Na mapie przedstawiającej tenże zasięg wygląda to, jakby otaczał on kraj pierścieniem. Zajmuje większą część Mozambiku, pomijając tereny na południowym wschodzie, Malawi zaś należy do niego w całości. Płaz na wschodzie bytuje w całej Tanzanii, a także w Burundi i Rwandzie. Zamieszkuje południową i zachodnią Kenię, całą Ugandę. Na północnym wschodzie doceira on do południowo-zachodniej Etiopii. Na północy granica przebiega w południowym Sudanie, następnie w Republice Śrpodkowoafrykańskiej (Amietophrynus nie sięga do południowego krańca kraju, zasiedlając tylko część środkową). Idzie ona dalej na południu Czadu, północy Kamerunu i Nigerii, a jeszcze dalej na północy Beninu i południu Burkiny Faso, co oznacza, że gatunek zamieszkuje całe terytoria Togo i Ghany. Na północnym zachodzie sięga od nieco poza granicę Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Bezogonowego można spotkać też w południowej części Gwinei, poludniowym Sierra Leone i na całym terytorium Liberii. Z drugiej strony granicę zasięgu stanowi Ocean Atlantycki, a dokładniej jego wybrzeże od Gwinei aż do Kongo, wzdłuż niego płaz występuje w niewspomnianych jeszcze Gwieni Równikowej i Gabonie[1][2]. Do państw, w których według IUCN obecność zwierzęcia nie jest pewna, należą Burundi i Rwanda, Czad, Mali, Gwinea Równikowa, Togo oraz Sudan[1].

Zasiedla wilgotne (nieraz też i bardziej suche) sawanny i strefy je otaczhące przechodzące w las[1]. Radzi sobie w lasach zdegradowanych oraz na terenach rolniczych[1].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Przebiega w środowisku wodnym. A. maculatus wykorzystuje do tego celu rzeki i strumienie, ale też rowy i stawy, nawet te występujące jedynie okresowo. Preferuje zbiorniki leśne, choć rozradza się też na sawannie[1].

Status[edytuj | edytuj kod]

Istnieją miejsca, gdzie płaz ten jest bardzo pospolity. Łatwo adaptuje się do zmian w środowisku[1].

Jego liczebność utrzymuje się na stałym poziomie, choć niektórym populacjom zagraża działalność człowieka[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Amietophrynus maculatus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  2. mapa zasięgu według IUCN (ang.). [dostęp 2009-07-17].