Anastasio Somoza García

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anastasio Somoza García
Perón y Somoza.JPG
Anastasio Somoza García (po lewej) i Juan Perón
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1896
San Marcos
Data i miejsce śmierci 29 września 1956
Strefa Kanału Panamskiego
Prezydent Nikaragui
Przynależność polityczna Nacjonalistyczna Partia Liberalna
Okres urzędowania od 21 maja 1950
do 29 września 1956
Poprzednik Manuel Fernando Zurita
Następca Luis Somoza Debayle
Prezydent Nikaragui
Okres urzędowania od 1 stycznia 1937
do 1 maja 1947
Poprzednik Carlos Alberto Brenes
Następca Leonardo Argüello Barreto
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Anastasio Somoza García (ur. 1 lutego 1896 w San Marcos, zm. 29 września 1956 w Strefie Kanału Panamskiego) – skrajnie prawicowy wojskowy i polityk nikaraguański, od 1936 roku aż do śmierci proamerykański dyktator Nikaragui.

We wczesnych latach swojej kariery piastował m.in. funkcje ministra spraw zagranicznych, gubernatora departamentu León oraz konsula nikaraguańskiego w Kostaryce. W 1934, jako przywódca gwardii narodowej, rozkazał zamordować Augusto Sandino – przywódcę antyamerykańskiej partyzantki. W czerwcu 1936 zmusił prezydenta kraju, Juana Bautistę Sacasę do rezygnacji, ogłaszając się jego następcą.

Prezydenturę rozpoczął od masakry komunistycznej opozycji w kraju. W czasie drugiej wojny światowej, dzięki nacjonalizacji terenów należących do nielicznych, ale bogatych niemieckich osadników, rodzina prezydenta Somozy stała się najbogatszą w kraju. Prócz tego kasę junty zasilały również wpływy z handlu bronią (przekazanej Nikaragui przez Stany Zjednoczone w ramach Lend-Lease Act). Prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Delano Roosevelt, zapytany w 1939 o stosunek USA do łamiącego prawa człowieka dyktatora rzekł: "Somoza może jest sk...synem, ale to nasz sk...syn" (ang.: "Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch."). Cytat ten, wielokrotnie był potem powtarzany w różnych sytuacjach, na trwałe wchodząc do języka.

W 1944 oficjalnym prezydentem kraju został Leonardo Argüello Barreto, pełnia władzy wciąż spoczywała jednak u przywódcy gwardii narodowej – Somozy. Oficjalnie władzę przejął on znów w 1950, przy poparciu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Harry'ego Trumana. Najważniejszym wydarzeniem w trakcie drugiej prezydentury Somozy była przegrana (kosztem wielkich strat zadanych nikaraguańskiej gwardii narodowej przez kostarykańskich partyzantów) wojna, którą wypowiedział sąsiedniej Kostaryce.

21 września 1956 prezydent Somoza, przebywający z wizytą w mieście León, został postrzelony przez zamachowca, którym okazał się lewicowy poeta Rigoberto López Pérez. Ranny prezydent został przewieziony do szpitala na terytorium Strefy Kanału Panamskiego, gdzie po kilku dniach zmarł. Władzę w kraju po śmierci prezydenta przejął jego syn, Luis Somoza Debayle.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]