Andrew Nagorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Andrew Nagorski (ur. 1947 w Edynburgu), amerykański dziennikarz i pisarz.

Urodził się w Szkocji. Jego rodzicami byli Polacy, którzy po wojnie zostali na emigracji. Kilka lat później rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Studiował historię w Amherst College, pod koniec lat 60. krótko był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako dziennikarz przez wiele lat był związany z Newsweekiem, pracował jako redaktor i korespondent. W drugiej z tych ról przebywał w Hongkongu, Moskwie (w latach 1980-1982. i w następnej dekadzie), Rzymie, Bonn, Warszawie (pierwsza połowa lat 90.) i Berlinie. Poza angielskim zna cztery języki: polski, rosyjski, niemiecki i francuski. W 2009 został uhonorowany Odznaką Honorową Bene Merito.

Jest autorem książek reportażowych, ale także tomów historycznych. Ma w dorobku powieść Last Stop Vienna z 2003. Jej akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku i ukazuje mechanizm kształtowania się nazizmu. W rzeczywistości powieściowej Adolf Hitler ginie na początku lat 30.

Polskie przekłady[edytuj | edytuj kod]

  • Stacja końcowa - Wiedeń (Last stop Vienna',' powieść, 2003)
  • Największa bitwa: Moskwa 1941-1942 (The Greatest Battle: Stalin, Hitler and the Desperate Struggle for Moscow That Changed the Course of World War II, monografia, 2007)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Andrew Nagorskiego