Andrzej Godlewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Godlewski
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1970
Reszel
Zawód dziennikarz

Andrzej Godlewski (ur. 1970 w Reszlu) – polski dziennikarz i publicysta. Od lipca 2011 zastępca redaktora naczelnego TVP1 odpowiedzialny za audycje publicystyczne i społeczne.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Studiował germanistykę na Uniwersytecie w Lipsku (1988-1993) i na Uniwersytecie w Wiedniu (1991), a także nauki polityczne w Lipsku (1990-1993), Wiedniu (1991) i na Uniwersytecie Warszawskim (1993-1995).

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Współpracownik „Gościa Niedzielnego”, „Wprost”, „Newsweek” (tematyka międzynarodowa, teksty głównie na temat Wielkiej Brytanii i Niemiec) „Rzeczpospolitej”, „Obserwator Finansowy” (projekt NBP) Częsty komentator w mediach, na przykład w programie „Goście Poranka” w TOK FM Gość głównie Janiny Paradowskiej i Jacka Żakowskiego. Regularnie występuje także w Poranku RDC prowadzonym przez Grzegorza Chlastę[1]. Sprawy polskie komentuje w niemieckim serwisie Polskiego Radia dla Zagranicy[2]. Autor książek: „Miliony dla Polski” oraz „Pieniądze za darmo” (wspólnie z Andrzejem Szoszkiewiczem).

W latach 2004–2006, w czasach prezesury Jana Dworaka, szef działu publicystyki Telewizji Polskiej. Pracował w „Dzienniku” (wówczas projekt „Axel Springer”) Od 2007 był szefem działu „Opinie” w dzienniku „Polska The Times” (projekt Verlagsgruppe Passau). W 2009 ówczesny redaktor naczelny „Polski” Paweł Fąfara powierzył mu zwierzchnictwo nad połączonymi działami gazety: „Opinie”, „Kraj” i „Magazyn”

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

19 lipca 2011 na ręce prezesa TVP Juliusza Brauna złożyła dymisję szefowa Jedynki Iwona Schymalla. W wielu mediach (m.in. w Rzeczpospolitej, TokFM.pl, Dziennik.pl), pojawiły się spekulacje, że ta decyzja była pokłosiem konfliktu z jej zastępcą Andrzejem Godlewskim oraz szefem Biura Koordynacji Programowej TVP Jackiem Wekslerem. Według Schymalli Godlewski miał naciskać na redaktor naczelną Wiadomości Małgorzatę Wyszyńską w sprawie zamieszczenia w głównym Wiadomości relacji o wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Austrii [3] Po wyjaśnieniach Schymalli i Godlewskiego złożonych prezesowi TVP cała trójka pozostała na swoich dotychczasowych stanowiskach. Ostatecznie Schymalla została odwołana ze stanowiska 18 listopada 2011. Wtedy Andrzej Godlewski został p.o. dyrektora Jedynki, a 21 grudnia nowym szefem TVP1 został Piotr Radziszewski[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Jest członkiem kapituły Europejskiej Nagrody dla Dziennikarzy Śledczych (CEI SEEMO Award for Outstanding Merits in Investigative Journalism) w Trieście (Włochy)[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma jedną córkę. Mieszka na warszawskim Ursynowie.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]