Andrzej Piaseczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Piaseczny
46. KFPP - Andrzej Piaseczny.jpg
Andrzej Piaseczny podczas występu na 46. KFPP w Opolu 10 czerwca 2009 roku
Pseudonim Piasek
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1971
Pionki
Pochodzenie Polska
Gatunek pop[1]
Zawód piosenkarz, aktor, autor tekstów
Aktywność od 1992
Wytwórnia płytowa BMG Poland, Sony BMG Music Entertainment Poland, QM Music, Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Mafia, Robert Chojnacki, Seweryn Krajewski, Stanisław Sojka
Strona internetowa

Andrzej "Piasek" Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach[2]) – polski wokalista, autor tekstów i aktor, a także osobowość telewizyjna. Były członek zespołu Mafia, współpracował także z Robertem Chojnackim. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[3].

W latach 1997-2010 występował w serialu Złotopolscy - grał postać piosenkarza Kacpra Złotopolskiego "Górniaka", wnuka Dionizego. Muzyczną karierę solową rozpoczął w roku 1998. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską śpiewając piosenkę "Jesteś blisko mnie", oraz solową "Znam drogę swą", do filmu Magiczny miecz - Legenda Camelotu. W 2001 reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze - piosenka 2 Long zajęła 20. miejsce[4].

W roku 2006 wystąpił gościnnie w serialu Niania - grał samego siebie. Od 2008 roku artysta współpracuje z Sewerynem Krajewskim, który współtworzył m.in. płytę Spis rzeczy ulubionych.

Ma starszego brata, sędziego i harcmistrza ZHR Krzysztofa Piasecznego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Piaseczny urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach koło Radomia[2]. Muzyką zainteresował się już w dzieciństwie, występował w szkolnym zespole Cavatina[5]. Po ukończeniu liceum podjął studia na WSP w Kielcach. W 1992 roku dołączył do zespołu Mafia. W tym czasie Piaseczny wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu oraz w koncercie "Debiutów" na Festiwalu w Opolu. Debiutancki album zespołu Mafia o tym samym tytule ukazał się 3 listopada 1993 roku nakładem krakowskiej firmy fonograficznej TOP Music[6]. Na płycie znalazła się m.in. interpretacja utworu "Wishing Well" z repertuaru zespołu Free[5].

W lutym 1995 roku ukazał się drugi album Mafii zatytułowany Gabinety[5]. Nagrania były promowane balladą pt. "Noce całe", jednakże znaczną część płyty stanowiły utwory rockowe. Tego samego roku ukazał się także debiutancki album solowy, saksofonisty Roberta Chojnackiego pt. Sax & Sex, nagrany z udziałem Piasecznego[7]. Znaczną popularnością w Polsce cieszyły się kompozycje "Budzikom śmierć", "Prawie do nieba" i "Niecierpliwi". Rok później wydawnictwo uzyskało status dwukrotnej platynowej płyty[8]. Również w 1996 roku ukazał się album Sax & Dance na którym znalazły się przearanżowane utwory pochodzące z Sax & Sex. Tego samego roku ukazał się ostatni album Mafii nagrany z Piasecznym zatytułowany FM[9] .

Rok później Piaseczny wraz grupą nagrał singel "Wolność w nas" promujący film Macieja Ślesickiego pt. Sara[5]. Na początku 1998 roku ukazał się debiutancki album solowy piosenkarza pt. Piasek[10]. Wydawnictwo było promowane m.in. utworami "Mocniej?" i "Jeszcze bliżej", które były notowane na listach przebojów Polskiego Radia. Na płycie znalazła się także piosenka "Pogodniej (Złoty środek)" z serialu Złotopolscy[5]. Również w 1998 roku ukazał się singel "Wciąż bardziej obcy", z gościnnym udziałem Jana Borysewicza z zespołu Lady Pank. W 1998 roku Andrzej Piaseczny wraz z piosenkarką Natalia Kukulską nagrał piosenki "Jesteś blisko mnie" i "Znam drogę swą" które znalazły się na ścieżce dźwiękowej film animowanego Magiczny miecz - Legenda Camelotu. W 1999 roku piosenkarz wziął udział w Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[5]. Podczas koncertu zaśpiewał kompozycję "Jeszcze bliżej", która przyniosła Piasecznemu II nagrodę, oraz Nagrodę Publiczności[5].

16 lutego 2000 roku ukazał się drugi album solowy wokalisty pt. Popers[11]. Gościnnie w nagraniach wzięła udział wokalistka Ewa Bem, muzyk jazzowy - Wojciech Karolak, basista Vaila Johnsna oraz saksofonista Eric Marienthal. W ramach promocji w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się koncert wokalisty pod nazwą "Piasek i Przyjaciele"[5]. Gościnnie wystąpili ponadto m.in.: Jan Borysewicz, Reni Jusis i Anna Przybylska. W maju 2001 roku piosenkarz wystąpił na festiwalu Eurowizji w Kopenhadze[5]. Piaseczny zaprezentował skomponowany przez Roberta Chojnackiego utwór "2 Long". Występ okazał się z niepowodzeniem wokalisty, który zajął 20 miejsce[5]. Wokalista otrzymał natomiast Nagrodę im. Barbary Dex za najgorszy strój festiwalowy, którym było sztuczne futro zrzucone w trakcie występu[12]. W 2002 roku Andrzej Piaseczny m.in. z udziałem Zbigniewa Wodeckiego, Maryli Rodowicz i Patrycji Markowskiej nagrał utwór "Oj Kot" promujący film kostiumowy Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy[5].

10 listopada 2003 roku ukazał się kolejny album studyjny piosenkarza pt. Andrzej Piaseczny[13]. Nagrania były promowane piosenkami: "Szczęście jest blisko", "Teraz płacz", oraz "Jedna na milion". Wydawnictwo dotarło do 13. miejsca zestawienia OLiS. Rok później artysta uczestniczył w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach[5]. We wrześniu tego samego roku ukazał się singel Krzysztofa Krawczyka "Przytul mnie życie" nagrany w duecie z Piasecznym[5]. W 2005 roku wokalista wziął udział w nagraniach płyty pt. Słowa piosenkami do wierszy Jana Pawła II. 3 września, także 2005 roku Piaseczny wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie gdzie zaśpiewał "Z głębi duszy". Kompozycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem i przysporzyła artyście główną nagrodę Bursztynowego Słowika[5]. Natomiast 19 września ukazał się kolejny album solowy piosenkarza zatytułowany Jednym tchem[14]. Pod koniec 2006 roku płyta uzyskała status platynowej.

Również w 2006 roku ukazał się kolejny solowy album Roberta Chojnackiego pt. Saxophonic w którego nagraniach wziął udział Piaseczny[15]. W grudniu tego samego roku wokalista wystąpił w programie "Arie z uśmiechem" wyemitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Artysta zaśpiewał dwie arie operetkowe: "Dziewczyno Ty moja" i "Usta milczą, dusza śpiewa" wraz z Katarzyną Cerekwicką[5]. W 2007 roku piosenkarz wystąpił podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie, a także wziął udział recitalu Seweryna Krajewskiego - "Niebo z moich stron", podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[5]. 7 kwietnia 2008 roku z okazji piętnastolecia działalności artystycznej Piasecznego ukazała się płyta pt. 15 dni[16]. Na wydawnictwie znalazły się najpopularniejsze piosenki z repertuaru wokalisty oraz dwie premierowe kompozycje: "15 dni" i "Komu potrzebny żal"[5].

30 marca 2009 roku ukazał się kolejny album solowy artysty pt. Spis rzeczy ulubionych[17]. Skomponowana przez Seweryna Krajewskiego płyta była promowana utworem "Chodź, przytul, przebacz". Kompozycja została wyróżniona m.in. w programie muzycznym Hit Generator emitowanym przez TVP2. 30 listopada tego samego roku ukazał się wspólny album koncertowy Piasecznego i Krajewskiego pt. Na przekór nowym czasom - live[18]. W styczniu 2010 roku wokalista odebrał Telekamerę w kategorii Muzyka. Natomiast miesiąc później album Spis rzeczy ulubionych został wyróżniony przez słuchaczy Radia Wawa - Złotym Dziobem. 15 kwietnia 2011 roku odbyła się premiera wspólnej płyty Piasecznego oraz pianisty i wokalisty Stanisława Sojki pt. W blasku światła[19]. Na albumie znalazła się muzyka Sojki i Seweryna Krajewskiego ilustrująca poematy Karola Wojtyły[5].

W 2011 roku wraz z Katarzyną "Kayah" Rooijens, Anną Dąbrowską i Adamem "Nergalem" Darskim objął funkcję jurora w programie The Voice of Poland, którego premiera odbyła się we wrześniu tego samego roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[20]. 23 stycznia 2012 roku ukazał się siódmy solowy album pt. To Co Dobre, który był promowany takimi utworami jak: ,,To co dobre, to co lepsze'', ,,Z dwojga ciał''. Album dotarł do 1. miejsca listy OLiS. W tym samym roku artysta wziął udział w trzeciej edycji programu Bitwa na głosy, którą ostatecznie wygrał ze swoją drużyną z Kielc. W tym samym roku wraz z Sewerynem Krajewskim nagrał płytę pt. Zimowe piosenki, która w dniu premiery uzyskała status platynowej płyty. W W 2014 roku wystąpił jako gość muzyczny w finale 14. edycji programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami oraz podczas XVI edycji programu Marzenia Marcina Dańca.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Piasek
 • Data: 14 stycznia 1998
 • Wydawca: BMG Poland
Popers
 • Data: 16 lutego 2000
 • Wydawca: BMG Poland
Andrzej Piaseczny
 • Data: 10 listopada 2003
 • Wydawca: BMG Poland
13[23]
Jednym tchem
 • Data: 19 września 2005
 • Wydawca: Sony BMG
1[24]
 • POL: platynowa płyta[8]
15 dni
 • Data: 7 kwietnia 2008
 • Wydawca: Sony BMG
7[26]
 • POL: platynowa płyta[8]
Spis rzeczy ulubionych
 • Data: 30 marca 2009
 • Wydawca: Sony Music
1[27]
 • POL: 2x platynowa płyta[8]
Na przekór nowym czasom - live
(oraz Seweryn Krajewski)
 • Data: 30 listopada 2009
 • Wydawca: Sony Music
2[28]
 • POL: 2x platynowa płyta[8]
W blasku światła
(oraz Stanisław Sojka)
 • Data: 15 kwietnia 2011
 • Wydawca: QM Music
To co dobre
 • Data: 23 stycznia 2012[29]
 • Wydawca: Sony Music
1[30]
 • POL: platynowa płyta[8]
Zimowe piosenki
(oraz Seweryn Krajewski)
 • Data: 13 listopada 2012[31]
 • Wydawca: Sony Music
1[32]
 • POL: platynowa płyta[8]
Kalejdoskop
 • Data: 24 marca 2015
 • Wydawca: Sony Music
2[33]
 • POL: platynowa płyta[8]
"—" album nie był notowany.

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
POL
[34]
LP3
[35]
SLiP
[36]
RMF
[37]
WiR
[38]
LPMN
[39]
"Pocztówka do Świętego Mikołaja"
(oraz Anna Maria Jopek i Dorota Miśkiewicz)
1996 30
"Dalej!… obok nas" 1998 46 Piasek
"Wciąż bardziej obcy" (gościnnie: Jan Borysewicz)[40] 34
"Mocniej"[41] 25 42 3
"Jeszcze bliżej"[41] 40
"Kochać masz"[42] 1999 55
"Miłość podglądaczy"[43] 2000 10 Popers
"Z kimś takim" 2001 15
"Teraz płacz"[44] 2003 4 Andrzej Piaseczny
"Jedna na milion"[45] 2004 34
"Kolęda dwóch serc"
(oraz Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach i Andrzej Lampert)
33
"Jednym tchem"[46] 2005 31 7 13 Jednym tchem
"Z głębi duszy"[47] 37 1
"Tej Nocy"[48] 4
"I jeszcze..."[49] 2006 2 50 1
"15 dni"[50] 2008 3 1 15 dni
"Komu potrzebny żal"[43] 1 1
"Chodź, przytul, przebacz"[43] 2009 1 1 5 Spis rzeczy ulubionych
"Rysowane Tobie"[51] 1 9
"Gdybym nie zdążył" 27
"Chcieć i już" 2010 1
"Śniadanie do łóżka"[52] 1 1 Śniadanie do łóżka (ścieżka dźwiękowa)
"Z dwojga ciał"[53] 2012 1 To co dobre
"Na lata"[54] 2014 3
"Kalejdoskop szczęścia"[55] 2015 Kalejdoskop
"—" singel nie był notowany.

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[36]
LP3
[35]
30 ton
[56]
RMF
[37]
WiR
[38]
Robert Chojnacki ‎– "Budzikom śmierć" (gościnnie: Andrzej Piaseczny)[57] 1995 3 3 2 Sax & Sex
Robert Chojnacki ‎– "Niecierpliwi" (gościnnie: Andrzej Piaseczny)[58] 1 1 1
Robert Chojnacki ‎– "Prawie do nieba" (gościnnie: Andrzej Piaseczny)[59] 1996 5 10 1
Robert Chojnacki ‎– "Wielka strata" (gościnnie: Andrzej Piaseczny) 32 12
Krzysztof Krawczyk ‎– "Przytul mnie życie" (gościnnie: Andrzej Piaseczny)[60] 2004 2 11 To, co w życiu ważne
Robert Chojnacki ‎– "Będziesz znów" (gościnnie: Andrzej Piaseczny)[61] 2006 28 Saxophonic
Seweryn Krajewski ‎– "Dym" (gościnnie: Piotr Cugowski i Andrzej Piaseczny) 2011 25 Jak tam jest
"—" singel nie był notowany.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Uwagi Źródło
Mafia ‎– Mafia 1993 członek zespołu [62]
Mafia ‎– Gabinety 1995 członek zespołu [63]
Robert Chojnacki ‎– Sax & Sex gościnnie śpiew [64]
Robert Chojnacki ‎– Sax & Dance 1996 gościnnie śpiew [65]
Mafia ‎– FM członek zespołu [66]
K.A.S.A. ‎– Prezes kuli ziemskiej 1997 gościnnie śpiew w utworze "Być tu i teraz" [67]
Automatik ‎– Cosmoson5 1999 gościnnie śpiew w utworze "Jestem" [68]
Krzysztof Krawczyk ‎– To, co w życiu ważne 2004 gościnnie śpiew w utworze "Przytul mnie życie" [60]
Robert Chojnacki ‎– Saxophonic 2006 gościnnie śpiew w utworach "Kiedy jestem...",
"Będziesz znów..." i "Polskie twarze"
[69]
Grzegorz Turnau ‎– Do zobaczenia 2009 gościnnie śpiew w utworze
"Co będzie kiedy ręce odpadną od wierszy"
[70]
Śniadanie do łóżka (ścieżka dźwiękowa) 2010 śpiew w utworze "Śniadanie do łóżka" [71]
Seweryn Krajewski ‎– Jak tam jest 2011 słowa, śpiew w utworze "Dym" [72]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album
Mafia - "Noce Całe" 1995 Marek Kościkiewicz, Jarosław Żamojda Gabinety
Mafia - "Ja (moja twarz)" Mariusz Palej, Borys Lankosz, Marcin Paczesny
Robert Chojnacki/Andrzej Piaseczny - "Niecierpliwi" 1996 Magda Kunicka, Yach Paszkiewicz Sax & Sex
Mafia - "Imię deszczu" Krzysztof Pawłowski FM
"Jeszcze Bliżej (remix)" 1998 Marcin Fedisz, Marek Lamprecht Piasek
"Kochać Masz" 1999 Piotr Rzepiński
"2 Long" 2001
"Szczęście jest blisko" 2003 Joanna Rechnio Andrzej Piaseczny
"Jednym Tchem" 2005 Anna Maliszewska[73] Jednym tchem
"Z głębi duszy" Marta Pruska[73]
"...i jeszcze" 2006 Mikołaj Górecki
"Komu potrzebny żal" 2008
15 dni
"Chodź, przytul, przebacz" 2009
Spis rzeczy ulubionych
"Gdybym nie zdążył" 2010 Joanna Rechnio
"Śniadanie do łóżka"
Śniadanie do łóżka
"To co dobre, to co lepsze" 2011 Dariusz Szermanowicz[74][75] To co dobre
"Wiatr w skrzydła" 2012
"Wielkie świąteczne całowanie"
Zimowe piosenki
"Kalejdoskop szczęścia" 2015 Dariusz Szermanowicz[76] Kalejdoskop

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Złotopolscy 1997-2010 jako Kacper Złotopolski (Kacper Górniak), reżyseria: różni reżyserzy (serial telewizyjny) [2]
Magiczny miecz - Legenda Camelotu 1998 rola dubbingowana, jako Garrett (wykonanie piosenek), reżyseria: Frederik Du Chau
Gwiazdka w Złotopolicach 1999 reżyseria: Radosław Piwowarski
Trzymajmy się planu 2004 jako Andrzej, reżyseria: Marcin Sobociński, Maciej Łęgowski
Niania 2007 jako on sam, gościnnie, odc. 46 pt. "Królowa pocałunku", reżyseria: Jerzy Bogajewicz
Spadkobiercy 2010 jako Dyrektor szkoły, gościnnie odc. 34 (128), reżyseria: Dariusz Kamys

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
1996 Najlepszy wokalista Mikrofony Popcornu Nagroda [5]
Najlepszy wokalista Fryderyk Nagroda [77]
Idol roku Plebiscyt magazynu Machina Nagroda [5]
Najlepszy wokalista Playbox '96 Nagroda
Najlepszy wokalista Srebrne Otto '96 Nagroda
1998 Najlepszy wokalista Dance Music Award Nagroda
Najlepszy wokalista Mikrofony Popcornu Nagroda
Wokalista Roku Fantastyczność '98 Nagroda
Przebój roku Nagroda
Fonograficzny debiut Fryderyk Nominacja [78]
Album roku - pop (Piasek) Nominacja
1999 Najlepszy wokalista Mikrofony Popcornu Nagroda [5]
Wokalista roku Fantastyczność '99 Nagroda
II Nagroda Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich Nagroda
Nagroda Publiczności Nagroda
2001 Najgorzej ubrany artysta Nagroda im. Barbary Dex Nagroda [12]
2005 Bursztynowy Słowik Sopot Festival Nagroda [5]
Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka Nagroda Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko Nagroda
Wykonawca roku Złote Dzioby Nagroda
Wokalista Roku Fryderyk Nominacja [79]
2006 Autor Roku Nominacja [80]
2009 Artysta roku Superjedynki Nagroda [5]
Przebój roku ("Chodź, przytul, przebacz") Nagroda
SuperWystęp Nagroda
2010 Muzyka Telekamera Nagroda
Najlepszy album (Spis rzeczy ulubionych) Złote Dzioby Nagroda
Najlepszy wokalista Eska Music Awards Nagroda
Koncert TOP (Spis rzeczy ulubionych) TOPtrendy 2010 Nagroda [81]
Autor Roku Fryderyk Nominacja [82]
Wokalista Roku Nominacja
Piosenka Roku ("Chodź, przytul, przebacz") Nominacja
2011 Wokalista Roku Nominacja [83]
Muzyka Wiktory 2011 Nagroda [84]

Przypisy

 1. Andrzej Piaseczny (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 2. 2,0 2,1 2,2 Andrzej Piaseczny (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2011-08-01].
 3. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 4. Bartosz Sadulski: Eurokoszmar. W: Muzyka Onet [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2012-05-25. [dostęp 2013-05-26].
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 Biografia Andrzeja Piasecznego (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 6. Mafia - "Mafia" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 7. Robert Chojnacki - Sax & Sex (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 ZPAV: platynowe płyty 2006 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2008 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2011 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2012 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02].</
 9. Mafia - "FM" (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 10. PIASEK - "Piasek" (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 11. Andrzej Piaseczny - "Popers" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 12. 12,0 12,1 Tomasz Jacyków: Andrzej Piaseczny: Wyciszona elegancja. W: Weekend [on-line]. www.weekend.pb.pl. [dostęp 2013-05-26].
 13. Andrzej Piaseczny - "Andrzej Piaseczny" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 14. Andrzej Piaseczny - "Jednym tchem" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 15. Robert Chojnacki - "Saxophonic" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 16. Andrzej Piaseczny - "15 dni (2CD+DVD)" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 17. Andrzej Piaseczny - "Spis Rzeczy Ulubionych" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 18. Andrzej Piaseczny, Seweryn Krajewski - "Na przekór nowym czasom - Live" (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 19. Stanisław Soyka i Andrzej Piaseczny dla Jana Pawła II (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-08-04].
 20. Poznaj Trenerów „The Voice of Poland” (pol.). www.tvp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 21. ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (po pierwszej zmianie kryteriów) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
 22. ZPAV: złote płyty 1998 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
 23. OLiS - sprzedaż w okresie 23.02.2004 - 29.02.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-08-01].
 24. OLiS - sprzedaż w okresie 14.08.2006 - 20.08.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-08-01].
 25. 25,0 25,1 25,2 25,3 25,4 25,5 25,6 ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
 26. OLiS - sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-08-01].
 27. OLiS - sprzedaż w okresie 17.01.2011 - 23.01.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-08-01].
 28. Olis - sprzedaż w okresie 01.02.2010 - 07.02.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-15].
 29. Andrzej Piaseczny: To co dobre (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-12-16].
 30. OLiS - Sprzedaż w okresie 23.01.2012 - 29.01.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-02-03].
 31. Płyta Zimowe piosenki - Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-11-23].
 32. OLiS - sprzedaż w okresie 10.12.2012 - 16.12.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-12-22].
 33. OLiS - sprzedaż w okresie 23.03.2015 - 29.03.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-04-03].
 34. Andrzej Piaseczny - I jeszcze... (Top 5 Airplay) (pol.). Nielsen SoundScan. [dostęp 2013-08-30].
  Andrzej Piaseczny - Śniadanie do łóżka (Top Airplay) (pol.). ZPAV. [dostęp 2013-08-30].
 35. 35,0 35,1 LP3 - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2015-01-05].
  Andrzej Piaseczny - Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2011-08-01].
  Andrzej „Piasek” Piaseczny & Jan Borysewicz - Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2011-08-01].
  Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Andrzej „Piasek” Piaseczny - Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2011-08-01].
  Piaseczny, Szcześniak, Badach, Lampert - Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2011-08-01].
 36. 36,0 36,1 Andrzej Piaseczny - Szczecińska Lista Przebojów (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-08-01].
  Piasek - Szczecińska Lista Przebojów (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-08-01].
  SLiP - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-01-05].
  SLiP - statystyki dla wykonawcy Robert Chojnacki i Andrzej Piaseczny (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-01-05].
 37. 37,0 37,1 POPLista RMF FM. Notowania: 572, 922, 794, 998, 1058, 1149, 1259, 1582, 1655, 1875, 1945, 2103, 2275, 2622. (pol.). rmf.fm. [dostęp 2011-04-02].
 38. 38,0 38,1 Wietrzne Radio. Notowania: 236, 327, 391, 590, 610, 678, 744, 758, 807, 824, 1065. (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2011-08-01].
 39. Alfabetyczny spis wykonawców i ich utworów LPMN (pol.). lpmn.pl. [dostęp 2013-03-30].
 40. A. Piaseczny / J. Borysewicz ‎– Wciąż Bardziej Obcy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 41. 41,0 41,1 Andrzej Piaseczny: Wczoraj i dziś (pol.). www.rmfon.pl. [dostęp 2012-03-27].
 42. Andrzej Piaseczny - "Kochać masz" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 43. 43,0 43,1 43,2 Andrzej Piaseczny - Biografia (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2012-03-27].
 44. Andrzej Piaseczny - "Teraz płacz" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 45. Andrzej Piaseczny - "Jedna na milion" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 46. Andrzej Piaseczny - "Jednym tchem" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 47. Andrzej Piaseczny - "Z głębi duszy" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 48. Andrzej Piaseczny - "Tej Nocy" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 49. Andrzej Piaseczny - "...i jeszcze" (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 50. Andrzej Piaseczny ‎– 15 Dni (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 51. Wybrane utwory - Andrzej Piaseczny (rozwinięcie artykułu: Rysowane Tobie 2009) (pol.). www.rmf.fm. [dostęp 2012-03-27].
 52. Sniadanie Do Lozka - Single - Andrzej Piaseczny (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-11-23].
 53. Tytuł: Śniadanie do łóżka - O płycie. (pol.). www.muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-04-02].
 54. Andrzej Piaseczny ‎– Na Lata (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 55. Kalejdoskop Szczescia - Single Andrzej Piaseczny (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-03-17].
 56. 30 ton - lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 57. Robert Chojnacki, Piasek ‎– Budzikom Śmierć (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
 58. Robert Chojnacki, Piasek ‎– Niecierpliwi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
 59. Robert Chojnacki ‎– Prawie Do Nieba (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
 60. 60,0 60,1 Krzysztof Krawczyk - "Przytul mnie życie" (oraz Andrzej Piaseczny) (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 61. Robert Chojnacki, Andrzej Piaseczny ‎– Będziesz Znów (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-01-05].
 62. Mafia - Mafia (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2015-03-17].
 63. Mafia - Gabinety (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2015-03-17].
 64. Robert Chojnacki ‎– Sax & Sex (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 65. Robert Chojnacki ‎– Sax & Dance (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 66. Mafia - FM (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2015-03-17].
 67. K.A.S.A. ‎– Prezes Kuli Ziemskiej (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 68. Automatik ‎– Cosmoson5 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 69. Robert Chojnacki ‎– Saxophonic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 70. Grzegorz Turnau ‎– Do Zobaczenia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 71. Płyta z muzyką z filmu "Śniadanie do łóżka" (pol.). polki.pl. [dostęp 2015-03-17].
 72. Seweryn Krajewski ‎– Jak Tam Jest (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-03-17].
 73. 73,0 73,1 Andrzej Piaseczny - "Jednym Tchem" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-04].
 74. Wrocławska Grupa 13 nakręciła teledysk dla Piaska (pol.). mmwroclaw.pl. [dostęp 2012-08-31].
 75. Juz od dzis mozna obejrzeć klip do piosenki Wiatr skrzydła... (pol.). facebook.com, 2012-10-24. [dostęp 2012-10-24].
 76. Izabela Tchórzewska: Andrzej "Piasek" Piaseczny i "Kalejdoskop szczęścia" [WIDEO] (pol.). tuba.pl. [dostęp 2015-03-25].
 77. Fryderyki 1996: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 78. Fryderyki 1998: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 79. Fryderyki 2005: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 80. Fryderyki 2006: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 81. Piaseczny najlepszy na Sopot TOPtrendy Festival 2010 (pol.). wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 82. Fryderyki 2010: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 83. Fryderyki 2011: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 84. Wiktory 2011 - wyniki głosowania. [dostęp 2011.10.30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]