Andrzej Poniedzielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Poniedzielski
Andrzej Poniedzielski.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1954
Iwaniska
Instrument gitara
Zawód wokalista, muzyk
Powiązania Elżbieta Adamiak
Odznaczenia
Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Strona internetowa
Andrzej Poniedzielski

Andrzej Poniedzielski (ur. 4 lipca 1954 w Iwaniskach) – poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 1980 roku jego żoną jest Elżbieta Adamiak. Ma córkę Katarzynę i syna Michała (oboje ur. w 1981 roku). W październiku 2008 roku został dziadkiem Zuzanny (córka Michała), zaś w marcu 2009 roku przyszła na świat jego druga wnuczka – Hanna (córka Katarzyny).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły podstawowej (1969), a następnie Technikum Elektronicznego w Kielcach (1974) rozpoczął studia na Politechnice Świętokrzyskiej na kierunku „automatyka przemysłowa”, które ukończył w 1980 z dyplomem magistra inżyniera automatyka.

Będąc jeszcze uczniem technikum, założył szkolny kabaret, organizował występy artystyczne z okazji uroczystości szkolnych, również ze swoim udziałem, brał udział w działalności szkolnego radiowęzła.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem ponad 200 wierszy oraz tekstów ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak. W 1987 ukazała się jego pierwsza płyta długogrająca (Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski - Live, Pronit). Pisał także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka. Pisał teksty do muzyki Elżbiety Adamiak, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Jerzego Satanowskiego.

Wspólnie z Adamem Opatowiczem w Teatrze Polskim w Szczecinie stworzył spektakle: „Piosennik” (2004) i „Stacyjka Zdrój” (2007). W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim stworzył spektakl parateatralny „Chlip-Hop – czyli nasza mglista laptop-lista”. W lutym 2007 roku napisał scenariusz i wraz z Adamem Opatowiczem wyreżyserował spektakl „Śpiewnik domowy” oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka.

Wraz z Arturem Andrusem tworzył wieczory kabaretowe w łódzkiej piwnicy artystycznej „Przechowalnia”. 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” miała premierę jego pierwsza solowa płyta „13 łatwych utworów tanecznych”. W serii „Biblioteka bardów” nakładem Wydawnictwa „Twój Styl” ukazały się wiersze i teksty Andrzeja Poniedzielskiego. Tomik zilustrował jego syn Michał.

Andrzej Poniedzielski od kwietnia 2003 roku publikuje „Felietony z wierszem” w miesięczniku „Zwierciadło”. Regularnie pisuje też felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”. Razem z Arturem Andrusem pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1-11 serialu „Sprawa na dziś” (2003). W filmie Zamknięci w celuloidzie (2007) grał samego siebie.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu w maju 1978 r. otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA). W 2007 r., podczas XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymał Dyplom Mistrzowski Kapituły im. Aleksandra Bardiniego. W 2008 roku został laureatem Nagrody Polskiej Estrady „Prometeusz” przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Małego Berła” – nagrody przyznanej mu przez laureata Złotego Berła 2008 Wojciecha Młynarskiego, który docenił Andrzeja Poniedzielskiego jako kontynuatora Jego dzieła.

20 maja 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

albumy innych wykonawców z tekstami Poniedzielskiego
  • 1999 – Grzegorz Turnau: Ultima – tekst utworu „Wiem”
  • 2002 – Stanisław Sojka: Soykanova – tekst utworu „Wywar z przywar”
  • 2006 - Edyta Geppert: Moje królestwo - tekst utworu "Kamień i mgła"
  • 2006 - Edyta Geppert: Śpiewam życie - tekst utworu "Śpiewam życie"
  • 2008 - Edyta Geppert: Nic nie muszę - tekst utworu "Sentymentu mgła"

Przypisy

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  2. Glorie dla przedstawicieli świata rozrywki. mkidn.gov.pl, 20 maja 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wykorzystano materiały z witryny www.poniedzielskifc.pl oraz www.eas.com.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]