Angry Birds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angry Birds
{{{nazwa}}}
Producent Rovio Entertainment
Wydawca Clickgamer Media

Chillingo

Seria gier Angry Birds
Aktualna wersja 4.1.0[1]
Data wydania iOS: 11 grudnia 2009[2]
Android: 28 września 2010[3]
Gatunek gra logiczna[2]
Tryby gry gra jednoosobowa
Język polski, angielski, japoński, chiński
Wymagania sprzętowe
Platforma N3DS, PSP, PS3, iOS, Maemo (Nokia N900), Palm webOS, Android, Symbian^3, Windows (XP, 7, Phone), Mac OS X, Google Chrome (Linux)[4]

Angry Birdsgra komputerowa stworzona w grudniu 2009[5] roku przez Rovio Mobile[6], w której gracze używają procy, z której wystrzeliwuje się ptaki w kierunku świń umiejscowionych na różnych strukturach. Warunkiem zaliczenia planszy jest zniszczenie wszystkich świń. Gra została wydana w grudniu 2009 na platformę iOS (Apple). Od tego czasu w App Store sprzedanych zostało ponad 12 milionów kopii gry. Fakt ten wpłynął na decyzję producenta, by stworzyć wersje na inne smartfony w wersji dotykowej, takie jak te używające systemu Android (i inne[7]). Rovio Mobile zasiliło Angry Birds wieloma darmowymi aktualizacjami z dodatkami do zawartości gry. Stworzono również samodzielne (związane ze świętami, np. Halloween) wersje gry.

Gra Angry Birds zyskała uznanie dzięki udanemu połączeniu wciągającej rozgrywki, zabawnego stylu i niskiej ceny[8]. Popularność gry wpłynęła na decyzję o przeniesieniu jej na inne platformy – komputery i konsole wideo oraz dalekosiężne plany wykorzystania postaci z gry w kontekście filmów i seriali telewizyjnych. W Angry Birds miesięcznie gra ponad 40 mln użytkowników[9].

Fakt, iż gra została ściągnięta już ponad 2 miliardy razy[10] (dane dotyczące wszystkich platform) sprawił, że gra nazwana została "jedną z najbardziej mainstreamowych gier, jakie wyszły do tej pory" oraz "jednym z hitów roku 2010".

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze Angry Birds gracze przejmują kontrolę nad stadem ptaków, które próbują odzyskać jaja, które zostały im ukradzione przez złe zielone świnie[11]. Na każdym poziomie świnie są osłonięte konstrukcjami tworzonymi z materiałów tj. drewno, szkło, lód i kamień. Przedmiotem gry jest eliminacja wszystkich świń na danym poziomie. Gracze, używając procy, wyrzucają w powietrze ptaki, próbując trafić prosto w świnie lub niszcząc konstrukcje, które po rozpadnięciu odsłonią świnie lub też, rozpadając się, zniszczą również świnie[12].

W grze do dyspozycji jest kilka różnych typów ptaków. Na najwcześniejszych poziomach jedynym dostępnym ptakiem jest czerwony ptak[11]. W trakcie postępu gry, kolejne typy ptaków stają się dostępne dla gracza. Jedne z tych ptaków mają specjalne zdolności do niszczenia określonych typów materiałów, które aktywowane są za dodatkowym dotknięciem ekranu dotykowego (na komórce) lub kliknięcia myszką (na komputerze), w trakcie lotu ptaka. Przykładowo – niebieski ptak rozdzieli się na trzy mniejsze ptaki, czarny ptak eksploduje, biały ptak wyrzuci eksplodujące jaja. Same świnie mogą się różnić wielkością na różnych poziomach. Podczas gdy małe świnie są stosunkowo słabe i łatwo je zniszczyć, większe świnie są bardziej odporne na atak. Dodatkowo, niektóre świnie mają hełmy dla dodatkowej ochrony, z kolei świnie w koronach są najbardziej odporne na obrażenia. Na początku każdej planszy, gracz dysponuje określoną liczbą, typem i kolejnością ptaków. Jeśli wszystkie świnie zostaną pokonane zanim wykorzysta się wszystkie rzuty ptakami, poziom jest zaliczony, co powoduje odblokowanie kolejnego poziomu[13]. Punkty przyznawane są za każdą pokonaną świnię jak i za zniszczenie konstrukcji. Dodatkowe, bonusowe punkty, przyznawane są za każdego niewykorzystanego do rzutu ptaka (gdy poziom zostanie zakończony). Po zaliczeniu każdego poziomu, gracze otrzymują jedną, dwie lub trzy gwiazdy, w zależności od otrzymanego wyniku. Gracze mogą ponownie próbować przejść poziom, jeśli chcą polepszyć swój wynik. Mogą też wracać do różnych poziomów i przechodzić je ponownie, jeśli chcą poprawić ogólny, końcowy wynik gry. 27 września 2012 wydano spin-off gry Angry Birds pod tytułem Bad Piggies.

Seria gier Angry Birds[edytuj | edytuj kod]

 • Angry Birds
 • Angry Birds Seasons
 • Angry Birds Rio
 • Angry Birds Space
 • Angry Birds Star Wars
 • Angry Birds Star Wars II
 • Angry Birds Trilogy (zawierająca pierwsze trzy gry i wydana na konsole PlayStation 3, Nintendo 3DS i Xbox 360)
 • Angry Birds Friends (dostępna dla użytkowników Facebooka, dostępna na platformy Android i iOS)
 • Angry Birds Ultrabook™ Adventure (dostępna dla użytkowników Facebooka)
 • Angry Birds Heikki
 • Angry Birds Go!
 • Angry Birds Breakfast
 • Angry Birds Breakfast II
 • Angry Birds Breakfast III
 • Angry Birds Epic
 • Angry Birds Stella
 • Angry Birds Transformers

Czasopismo[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo Egmont rozpoczęło w 2013 roku sprzedaż czasopisma Angry Birds Magazine, nawiązującego do gier serii Angry Birds[14]. Jest ono wydawane w Polsce przez Egmont Polska jako Angry Birds Magazyn.

Przypisy

 1. Angry Birds 4.1.0 (pol.). dobreprogramy.pl. [dostęp 2014-07-21].
 2. 2,0 2,1 Angry Birds – iPhone (ang.). IGN. [dostęp 2014-07-24].
 3. Angry Birds – Android (ang.). IGN. [dostęp 2014-07-24].
 4. Angry Birds Na Linuksie
 5. Gamespot: Angry Birds (ang.). Gamespot. [dostęp 21.03.11].
 6. Rovio Mobile (pol.). Gry-online. [dostęp 22.03.11].
 7. Dawid Długosz: Angry Birds wkrótce trafi na PC (pol.). Komputer Świat. [dostęp 22.03.11].
 8. IGN: Angry Birds Review (ang.). IGN. [dostęp 21.03.11].
 9. Conrad Egusa: Skype founder, others catapult $42M to Angry Birds (ang.). venturebea. [dostęp 21.03.11].
 10. Neil Long: Two billion downloads? We’re just getting started, says Angry Birds creator Rovio (ang.). Edge, 2014-01-23. [dostęp 2015-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)].
 11. 11,0 11,1 Chris Holt: Angry Birds (ang.). Macworld. [dostęp 21.03.11].
 12. Andrew Keith: Angry Birds (ang.). Pocket Gamer. [dostęp 21.03.11].
 13. Keith Andrew: Angry Birds (ang.). Pocket Gamer. [dostęp 21.03.11].
 14. John Glenday: Angry Birds magazine catapults onto store shelves (ang.). thedrum.com, 2013-10-21. [dostęp 2014-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]