Animals (album Pink Floyd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 06:45, 16 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Animals
Wykonawca albumu studyjnego
Pink Floyd
Wydany

23 stycznia 1977

Nagrywany

kwiecień–listopad 1976

Gatunek

rock progresywny

Długość

41:51

Wydawnictwo

Harvest Records/Columbia Records

Producent

Pink Floyd

Oceny
Album po albumie
Wish You Were Here
(1975)
Animals
(1977)
The Wall
(1979)

Animals – dziesiąty album studyjny brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd. Nagrany został między kwietniem a listopadem 1976, a wydany 23 stycznia 1977 w Wielkiej Brytanii i 2 lutego 1977 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego, że nie odniósł takiego sukcesu komercyjnego, jak dwa poprzednie albumy grupy, czyli The Dark Side of the Moon oraz Wish You Were Here, jest jednym z najbardziej charakterystycznych wydań grupy i stanowi ważny element w dyskografii zespołu.

Charakterystyka

Animals jest jednym z albumów należących do tzw. klasycznego okresu twórczości Pink Floyd. W przeciwieństwie do poprzedniego dzieła grupy, sentymentalnego Wish You Were Here, charakteryzuje się chłodnym i surowym brzmieniem, przez co jest uważany za najbardziej rockowy album zespołu, tuż obok The Wall. Także w przeciwieństwie do innych dzieł zespołu z tamtego okresu, pomiędzy poszczególnymi utworami nie zastosowano efektu płynnego przejścia, nie pozbawiając jednak Animals spójnego charakteru.

Koncept na album ma swoją genezę w powieści George’a Orwella pod tytułem Folwark zwierzęcy, choć sam Waters zaprzecza, jakoby było to główną inspiracją do stworzenia płyty. Ludzie podzieleni są na trzy grupy – psy, świnie oraz owce i każdej z tych grup poświęcony jest na płycie jeden utwór.

Prace nad Animals jeszcze bardziej wzmocniły dominację Rogera Watersa w grupie, który skomponował wszystkie utwory, oprócz jednego, stworzonego wraz z Davidem Gilmourem i już standardowo napisał wszystkie teksty. Nie można stwierdzić jednak, że jest to solowe dzieło Watersa. Album zapisał się bowiem w pamięci fanów jako jeden z najlepszych w całej karierze twórczej Davida Gilmoura, którego partie gitarowe w utworach Dogs oraz Pigs (Three Different Ones) są kluczowymi i najbardziej charakterystycznymi elementami płyty. Do ważnych cech brzmienia należą także rozbudowane partie na instrumenty klawiszowe skomponowane przez Richarda Wrighta oraz użycie Vocodera za pomocą którego stworzono odgłosy zwierząt.

Album rozpoczyna się i kończy krótkim, niespełna 3-minutowym utworem Pigs on the Wing, podzielonym na dwie części. Utwór został w całości skomponowany i wykonany na gitarze akustycznej przez Rogera Watersa, który zadedykował go swojej żonie. Jest to jedna z niewielu piosenek miłosnych w całej dyskografii zespołu i jednocześnie najbardziej radosna ze wszystkich umieszczonych na albumie.

Trzon Animals tworzą trzy długie, ponad 10-minutowe kompozycje, z których pierwszą z nich jest Dogs. Długi, skomplikowany instrumentalnie utwór opowiada o żądnym pieniędzy i kariery pokoleniu menedżerów, którzy są tytułowymi „psami”. Dominują w nim długie i rzadko wcześniej spotykane tak agresywne jak na Davida Gilmoura partie gitarowe, które będą miały podobne brzmienie i charakter do tych, nagranych na późniejsze The Wall. Jest to także jedyny utwór na albumie, który jest podpisany nazwiskiem jednego z trójki pozostałych członków grupy, oprócz Watersa.

Kompozycja Pigs (Three Different Ones) opowiada o ludziach na wysokich szczeblach władzy, politykach i urzędnikach państwowych. Pod względem lirycznym jest to najostrzejsza piosenka na płycie, co odbiło się także w lekko sarkastycznym wokalu Watersa oraz równie agresywnym jak poprzednio solo gitarowym Gilmoura.

Ostatnią z trójki dłuższych utworów jest Sheep. Tytułowymi owcami są przeciętni obywatele, nękani przez wcześniej wspomniane psy oraz świnie. Najbardziej charakterystyczną cechą piosenki jest intro gitary basowej oraz zmodyfikowana, budząca dużo kontrowersji część Psalmu 23.

Okładka

Elektrownia Battersea widniejąca na okładce płyty, oraz unosząca się nad nią świnia 26 września 2011 roku

Okładka albumu przedstawia londyńską Elektrownię Battersea i unoszącą się nad nią różową świnią. Cztery kominy mogą być odbierane jako metafora czterech członków zespołu. Świnia natomiast, która stała się symbolem Pink Floyd, wzięła swoją genezę od angielskiego przysłowia „Dobrze, że świnie nie potrafią fruwać”, bo gdyby potrafiły to ludzie na dole żyliby w błocie. Można więc odczytać to jako problemy zbierające się nad ludźmi, które potrafią zniszczyć nawet tak potężny dorobek ludzki jak symboliczna elektrownia przedstawiająca zespół. Może być także metaforą dla konfliktów wewnątrz grupy, które coraz bardziej dawały się we znaki podczas prac nad kolejnymi albumami.

Co ciekawe pierwotny projekt okładki stworzony przez Storma Thorgersona, który był autorem wielu projektów rysunkowych umieszczanych na albumach grupy, został kategorycznie odrzucony przez członków zespołu. Pomysł na zdjęcie na okładkę zaproponował Roger Waters. Sesja zdjęciowa trwała dwa dni i zakończyła się niepowodzeniem, bowiem dmuchana świnia zerwała się i odleciała zanim zrobiono pożądane przez zespół zdjęcie. Wtedy też Waters zdecydował się na fotomontaż z dwóch różnych fotografii.

Lista utworów

1. "Pigs on the Wing, Part 1" 1:25

(Waters)

2. "Dogs" 17:08

(Waters/Gilmour)

3. "Pigs (Three Different Ones)" 11:28

(Waters)

4. "Sheep" 10:20

(Waters)

5. "Pigs on the Wing, Part 2" 1:25

(Waters)

41:46

Twórcy

Przypisy

Linki zewnętrzne