Anthony Delon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anthony Delon
Anthony Delon na Festiwalu Filmowym w Cannes 2009
Anthony Delon na Festiwalu Filmowym w Cannes 2009
Data i miejsce urodzenia 30 września 1964
Stany Zjednoczone Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA

Anthony Delon (ur. 30 września 1964 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – francusko-amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w szpitalu Cedar Sinai w Los Angeles, jest synem legendy kina francuskiego Alaina Delona i francuskiej aktorki Nathalie Delon. Gdy ukończył swój pierwszy rok życia, rodzice przeprowadzili się do Paryża. Miał cztery lata, gdy rodzice się rozwiedli i został przy matce. Wychowany był także przez dziadków – Loulou i Georges'a Beaume. Po ukończeniu prestiżowej francusko-angielskiej paryskiej szkoły Ecole Active Bilingual, mając dziesięć lat uczęszczał do surowej wojskowej szkoły Le Moncel za Paryżem. Cztery lata później spotkał się w Stanach Zjednoczonych ze swoim ojcem. Naukę kontynuował w srogiej paryskiej szkole średniej Charlemagne Institute, z której po roku został wyrzucony. Przyjęto go do zaopatrzonej w kamery bezpiecznej szkoły Joinville-le-Pont w Val-de-Marne. Po przyjeździe do Londynu podjął współpracę z Chrisem Blackwellem, założycielem wytwórni płytowej Island Records. Zrealizował w Nigerii film dokumentalny z kontrowersyjnym nigeryjskim muzykiem i multiinstrumentalistą Felą.

W 1983 roku powrócił do Francji, gdzie za kradzież BMW i posiadanie pistoletu automatycznego trafił na miesiąc do więzienia Bois d'Arcy. Zajął się handlem luksusowych skórzanych marynarek. Mając 19 lat w nocnym klubie zetknął się ze światem międzynarodowych sław, modelkami jak i z niebezpiecznym paryskim półświatkiem. Po tym, jak jego starszy partner od interesów próbował go zabić, porzucił nocne życie i wyjechał do Nowego Jorku. Tam wkrótce spotkał się z takimi sławami jak Andy Warhol, Diane Von Furstenberg i Brooke Shields, z którą pozował do zdjęć renomowanego fotografa Bruce'a Webera dla Life Magazine, oraz przyjął propozycję włoskiego reżysera Alberto Lattuady zagrania roli zapalonego pokerzysty, którego odmienia miłość do tajemniczej dziewczyny w melodramacie Cierń w sercu (Una Spina nel cuore, 1986). Swój talent i wrażliwość udowodnił na ekranie grając rolę winowajcy zdrady przedmałżeńskiej sąsiadki, zasztyletowanego w finale przez jej dwóch braci w ekranizacji powieści Gabriela Garcíi Márqueza Kronika zapowiedzianej śmierci (Cronaca di una morte annunciata, 1987) z Rupertem Everettem i Ornellą Muti. Film zdobył nominację do nagrody Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes i cieszył się powodzeniem w Ameryce Łacińskiej i Europie.

W 1993 roku znalazł się w szczytowej dziesiątce ze swoim samochodem wyścigowym Barquettes 905 w profesjonalnym wyścigu samochodowym w Le Mans. Potem wziął udział w kolejnych wyścigach: Formuły 3 Francuskich Mistrzów (1994), Alfa Romeo Francuskich Mistrzów (1996), 24-godzinnym na torze Spa-Francorchamps (1997) i 24-godzinnym na torze Zolder kierując Lamborghini GT2.

W 1994 roku wystąpił na scenie American Playwright w spektaklu Juliana Greena Południe. Pojawił się także na małym ekranie w dramacie historycznym Zatoka Francuza (Frenchman's Creek, 1998) w roli romantycznego pirata Jeana Benoita Aubery'ego i niemieckim romansie Arabski książę (Der Arabische Prinz, 2000) jako książę Saleh, a także serialu Komisarz Moulin (Commissaire Moulin, 2004) oraz kinowej komedii romantycznej Czy mógłbym cię okłamać? (La Vérité si je mens, 1997).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Spotykał się z Valérie Kaprisky. Od 1995 roku jest w nieformalnym związku z Sophie Clerico, z którą ma dwie córki – Lou (ur. 1996) i Liv (ur. 25 sierpnia 2001).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]