Anthony Hopkins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anthony Hopkins
Anthony Hopkins (2010)
Anthony Hopkins (2010)
Imię i nazwisko Philip Anthony Hopkins
Data
i miejsce urodzenia
31 grudnia 1937
Port Talbot
Zawód aktor
Współmałżonek 1. Jennifer Lynton (rozwód)
2. Stella Arroyave
Lata aktywności od 1967
Odznaczenia
Knight Bachelor Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Anthony Hopkins w Wikicytatach

Sir Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów współczesnych, potrafiących grać w szerokim spektrum gatunków filmowych i teatralnych. Wielki wpływ miał na niego w młodości Richard Burton, którego poznał osobiście mając 15 lat. Według krytyków obie postacie aktorów były fizycznie, pod względem temperamentu i stylu gry bardzo podobne. Początkowo jego kariera zawodowa opierała się wyłącznie na rolach teatralnych.

Jego najsławniejszą rolą filmową była postać Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec, za którą otrzymał w 1992 nagrodę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszą rolę męską. Grał także w sequelu Hannibal (2001) oraz w prequelu Czerwony smok (2002).

Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, a od 2000 posiada obywatelstwo tego kraju. Był trzykrotnie żonaty. W 2002 zakończył 29-letni związek małżeński z Jennifer Lynton i ożenił się w 2003 ze Stellą Arroyave.

Bierze aktywny udział w wielu organizacjach i przedsięwzięciach dobroczynnych. Wiele z nich związanych jest z ekologią. Jest współzałożycielem fundacji zajmującej się ochroną przyrody. Był prezydentem National Trust oraz położył wielkie zasługi dla rozwoju Parku Narodowego Snowdonia. Bierze udział w kampaniach telewizyjnych na rzecz wstrzymania odławiania wielorybów przez japońskich rybaków.

Od 1975 roku jest zdeklarowanym, trzeźwym, alkoholikiem[1]. Był gościem honorowym gali założycielskiej „Kobiety na Rzecz Zdrowienia z Uzależnień”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Close: Unlimited: A dark and stormy knight. Guardian. [dostęp 30 grudnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]