Anthony Radziwill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy Antoniego Radziwiłła żyjącego w XX wieku. Zobacz też: Antoni Henryk Radziwiłł.

Książę Anthony Radziwill, także Antoni Radziwiłł herbu Trąby (ur. 4 sierpnia 1959 w Lozannie w Szwajcarii, zm. 10 sierpnia 1999 w Londynie), syn księcia Stanisława Albrechta Radziwiłła i Caroline Lee Bouvier, rodzonej siostry Jacqueline Kennedy Onassis; amerykański twórca telewizyjny i filmowiec, dziennikarz.

Anthony Radziwill posiadał tytuł książęcy, chociaż nigdy go nie używał w Ameryce. Rodzina była spowinowacona z Fryderykiem Wilhelmem I Hohenzollernem, królem Prus oraz Jerzym I Hanowerskim, pierwszym królem Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Studia i praca dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w Anglii, następnie studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Bostońskim. Studia ukończył w 1982. Karierę rozpoczął jako producent programów sportowych korporacji telewizyjnej Peacock Network. W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1988 w Seulu przyczynił się do zdobycia przez stację Nagrody Emmy. W następnym roku rozpoczął pracę dla ABC News, ponownie jako producent telewizyjny, tym razem cyklu wiadomości Prime Time Live. W roku 1990 wygrał prestiżową Peabody Award za swoje śledztwo dziennikarskie dotyczące zjawiska odradzania się ruchu nazistowskiego w Stanach Zjednoczonych. Później był jeszcze dwukrotnie nominowany do Nagrody Emmy: w 1999 za film Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth oraz w 2000 za film Cancer: Evolution to Revolution.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Mniej więcej w 1989 lekarze zdiagnozowali u Radziwiłła raka jąder. Po poddaniu się operacji, Radziwiłł powrócił do pracy. Krótko przed planowanym ślubem z Carole Ann Di Falco pojawiły się powikłania. Przez pięć lat swego małżeństwa walczył z chorobą. Jego żona towarzyszyła mu przez te wszystkie lata. Małżeństwo nie zrezygnowało z kariery dziennikarskiej, dzieląc czas na pracę i terapie. Mieszkali w Nowym Yorku. Radziwiłł utrzymywał stały kontakt ze swoją ciotką Jacqueline Kennedy Onassis, która również walczyła z rakiem.

W okresie tym Anthony Radziwill często spotykał się ze swoim kuzynem Johnem Fitzgeraldem Kennedym Juniorem. W 1996 podczas sekretnego ślubu Johna Fitzgeralda z Carolyn Bessette w Georgii, Radziwiłł pełnił obowiązki drużby. Tragiczna śmierć Johna w 1999 była ogromnym ciosem dla Radziwiłła.

Dziennikarz zmarł w tym samym roku. Został pochowany w krypcie grobowej Radziwiłłów w kościele jezuitów w Nieświeżu na Białorusi[1].

Fundacja[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Radziwiłła jego żona Carole napisała autobiografię, w której szczegółowo opisała lata małżeństwa z dziennikarzem. Książka została opublikowana w 2005 pod tytułem What Remains: A Memoir of Fate, Friendship and Love. Wnosi ona wiele nowych wątków do historiografii rodzin Kennedych i Bouvier.

W 2000 roku Lee Radziwiłł, matka Antoniego, razem z wdową po nim założyły fundację wspomagającą początkujących reżyserów kina dokumentalnego – The Anthony Radziwill Documentary Fund.

Przypisy

  1. Radziwill's remains reburied in Niasviž, w: www.ce-review.org, 9 maja 2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]