Antioch XIII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antioch XIII
władca państwa Seleucydów
(z Seleukosem VII i Filipem II)
Okres panowania od ok. 69 p.n.e.
do 64 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Seleucydów
Śmierć 64 p.n.e.
Ojciec Antioch X Eusebes
Matka Kleopatra Selene III

Antioch XIII Dionysus Filopator Kallinikos zwany także Asiaticusem - jeden z ostatnich władców państwa Seleucydów, panował w latach od około 69 do 64 p.n.e.

Był synem króla Antiocha X Eusebesa i księżniczki z dynastii Ptolemeuszy Kleopatry Selene III, która pełniła urząd regentki po śmierci męża w latach ok. 92 do 85 p.n.e.. Po zajęciu Syrii przez wojska Tigranesa w 83 p.n.e., udała się do Rzymu, by zabiegać o uznanie praw do tronu egipskiego dla swojego syna. Misja nie odniosła większych rezultatów. Przebywała tam najpóźniej do 75 p.n.e. lub 73 p.n.e.. Potwierdzono jej tytuł królewski. Selene została najprawdopodobniej uwięziona i zabita przez Tigranesa. Antioch XIII został królem dzięki poparciu Rzymian. Rozpoczął swe panowanie w 64 p.n.e.

W roku 64 p.n.e. Antioch został zdetronizowany przez Pompejusza i zamordowany. Śmierć tego monarchy jest powszechnie uważana za koniec dynastii Seleucydów, chociaż po śmierci Antiocha XIII na tronie utrzymał się jeszcze przez krótki czas Filip II Philoromaeus.


Poprzednik
Seleukos VII Kybiosaktes
Tyche Antioch Vatican st.jpg Władca
państwa Seleucydów

69 p.n.e. - 64 p.n.e., z Seleukosem VII i Filipem II
Tyche Antioch Vatican st.jpg Następca
Filip II Philoromaeus