Antoinette de Massy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina książęca Monako - linia baronowej Antoinette de Massy

Antoinette de Massy, baronowa de Massy, księżniczka Monako, hrabianka Polignac, z domu Grimaldi, I voto Noghes, II voto Rey, III voto Gilpin (Antoinette Louise Alberte Suzanne Grimaldi, ur. 28 grudnia 1920 w Paryżu, zm. 18 marca 2011 w Monte Carlo), członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Pierre'a, księcia Valentinois i jego małżonki, księżnej Charlotte; w latach 1949 - 1957 następczyni monakijskiego tronu.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Antoinette urodziła się 28 grudnia 1920 roku w Paryżu.

Jej rodzicami byli Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i Charlotte, księżna Valentinois, następczyni monakijskiego tronu, nieślubna, ale adoptowana córka panującego wówczas władcy.

Jej dziadkami byli ze strony ojca Maxence, hrabia Polignac i Susana, hrabina Polignac; natomiast ze strony matki Ludwik II, książę Monako i jego dawna kochanka, Maria Louvet.

Miała młodszego brata, Rainiera III, księcia Monako.

Księżniczka otrzymała imiona Antoinette Louise Alberte Suzanne. Została ochrzczona w 5 marca 1921 w katedrze w Monako[1].

Małżeństwa i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Księżna Antoinette przez wiele lat związana była z Alexandre Noghes, prawnikiem pochodzenia monakijskiego i tenisistą. W 1947 roku urodziła się im pierwsza córka, Elżbieta, dwa lata później syn Krystian i w 1951 roku najmłodsza córka Krystyna. Para zawarła związek małżeński 4 grudnia 1951 roku w Genui. Dzięki temu trójka ich dzieci znalazła się na liście sukcesyjnej tronu Monako. Małżeństwo księżnej z tenisistą trwało jednak zaledwie trzy lata i zakończyło się rozwodem w 1954 roku.

15 listopada 1951 Antoinette otrzymała tytuł baronowej Massy. W związku z tym wszystkie jej dzieci otrzymały nazwisko de Massy (zamiast przyjętego w czasie urodzin Grimaldi) i odziedziczyły tytuł po swojej matce.

2 grudnia 1961 w Hadze księżna poślubiła doktora Jeana Charlesa Rey (ur. 22 października 1914, zm. 17 września 1994 w Monako), prezydenta Rady Narodowej (monakijskiego parlamentu). Rozwiedli się po trzynastu latach małżeństwa w 1974. Jej trzecim i ostatnim mężem został John Gilpin (ur. 10 lutego 1930 w Southsea w Hampshire, zm. 5 września 1983 w Londynie). Był brytyjskim tancerzem baletowym. Narzeczeni pobrali się 28 lipca 1983 w Monako, ale Gilpin zmarł na zawał serca sześć tygodni później. Miał 53 lata, a atak nastąpił, gdy odwiedzał swoje londyńskie mieszkanie na osiedlu Orme Court.

Księżna doczekała się sześciorga wnucząt, a w 2000 roku po raz pierwszy została prababcią.

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Elżbieta de Massy
(ur. 13 stycznia 1947)
Jan Taubert Natta
(ur. 3 czerwca 1974)
Melania de Lusignan
(ur. 18 stycznia 1985)
Krystian de Massy
(ur. 17 stycznia 1949)
Letycja de Brouwer
(ur. 16 maja 1971)
Sylwester de Brouwer
(ur. 2008)
Róża de Brouwer
(ur. 2008)
Brice de Massy
(ur. 2 listopada 1987)
Antoine de Massy
(ur. 15 stycznia 1997)
Krystyna de Massy
(ur. 8 lipca 1951,
zm. 15 lutego 1989)
Sebastian Knecht
(ur. 24 sierpnia 1972)
Krystyna Knecht
(ur. 12 czerwca 2000)
Aleksja Knecht
(ur. 12 września 2001)
Wiktoria Knecht
(ur. 16 października 2007)
Andrea Knecht
(ur. 16 października 2008)

Księżna Monako[edytuj | edytuj kod]

Antoinette urodziła się jako następczyni monakijskiego tronu. Według ówczesnej sytuacji, po dziadku Ludwiku II tron miała przejąć jego nieślubna, a potem adoptowana córka, Charlotte Grimaldi. W 1923 roku urodził się jednak książę Rainier i zgodnie z zasadami uzyskał on pierwszeństwo dziedziczenia tronu przed siostrą. Dodatkowo w 1944 roku księżna Charlotte zrezygnowała z możliwości zostania głową państwa na rzecz swojego syna, który w 1949 po śmierci dziadka został faktycznym władcą księstwa.

Antoinette nie mogła się z tym pogodzić i po rozwodzie z Alexandre Noghesem, z którym miała dzieci, planowana zdetronizować brata. Jako argument podawała to, że ma syna, który mógłby w przyszłości zasiąść na tronie. Mówiono również o tym, że to ona była autorką pogłosek, według których wieloletnia partnerka Rainiera, aktorka Gisèle Pascal jest bezpłodna, co doprowadziło do rozstania tych dwojga.

W 1956 roku Rainier poślubił Grace Kelly, a w ciągu dwóch lat zostali rodzicami księżnej Karoliny i księcia Alberta. To znacznie zmniejszyło szanse Antoinette na objęcie tronu. Sytuacja doprowadziła do konfliktu pomiędzy rodzeństwem Grimaldich, wskutek czego księżna Grace wyprosiła swoją szwagierkę z Pałacu Książęcego, a Antoinette pozostawała wykluczona z rodziny przez wiele lat.

Słynęła ze swojej ekscentryczności. Po usunięciu jej z pałacu zamieszkała nad monakijskim wybrzeżem i dorobiła się pokaźnej kolekcji psów oraz kotów. Była prezydentem Monakijskiej Organizacji Ochrony Zwierząt.

6 kwietnia 2005 zmarł jej brat Rainier, który pełnił funkcję księcia Monako przez ponad pięćdziesiąt lat. W chwili jego śmierci i objęcia tronu przez jego syna, Alberta, Antoinette oraz wszyscy jej potomkowie stracili prawo do sukcesji tronu. Wynika to stąd, że na liście sukcesyjnej może znajdować się jedynie rodzeństwo i potomkowie panującego władcy, a nie rodzeństwo jego rodziców. Księżna wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych swojego brata, jak również w uroczystej mszy koronacyjnej bratanka Alberta II.

W latach 2000 - 2003 gościła w Pałacu podczas balu Rose, organizowanego na rzecz fundacji prowadzonej przez księżną Karolinę, a założonej przez księżną Grace.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Księżna Antoinette zmarła w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo dnia 18 marca 2011 w wieku dziewięćdziesięciu lat. Wnukowie jej brata, Andrea Casiraghi, Charlotte Casiraghi i Pierre Casiraghi oddali jej cześć podczas tradycyjnego balu Rose, związanego z działalnością założonej przez księżną Grace fundacji. Antoinette została pochowania 24 marca w monakijskiej kaplicy, a w ceremonii wzięła udział cała książęca rodzina.

Przypisy