Anwar Abdullin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anwar Abdullin
Әнвәр Габдулла улы Габдуллин
starszy sierżant starszy sierżant
Data i miejsce urodzenia

5 czerwca 1917
Starodumiejewo, gubernia ufijska

Data i miejsce śmierci

28 października 2002
Ufa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

sekretarz komitetu fabrycznego,
zastępca dyrektora fabryki

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za obronę Stalingradu”

Anwar Abdullin (tat. Әнвәр Габдулла улы Габдуллин, ros. Анва́р Абдулли́нович Абду́ллин, ur. 23 maja?/5 czerwca 1917 we wsi Starodiumejewo w guberni ufijskiej, zm. 28 października 2002 w Ufie) – radziecki wojskowy i działacz partyjny tatarskiego pochodzenia, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum spółdzielcze w Ufie, po czym pracował w mleczarni. Od 1939 w Armii Czerwonej, od lipca 1941 uczestnik II wojny światowej, od 1943 w WKP(b). Walczył kolejno na Froncie Karelskim, Stalingradzkim, Zachodnim i 3 Białoruskim. 21 sierpnia 1944 jako dowódca działonu 846 Pułku Artylerii 277 Dywizji Piechoty 5 Armii 3 Frontu Białoruskiego w stopniu starszego sierżanta podczas walk koło wsi Klepy niedaleko Kowna wyróżnił się męstwem w starciu z jednostką niemieckiej piechoty wspartej czołgami i w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa oddziału Armii Czerwonej; za to 24 marca 1945 Prezydium Rady Najwyższej ZSRR nadało mu tytuł Bohatera ZSRR. Po wojnie funkcjonariusz partyjny, był m.in. sekretarzem rejonowego komitetu partyjnego w Ufie i instruktorem Baszkirskiego Obwodowego Komitetu KPZR. 1960 ukończył Wyższą Szkołę Partyjną przy KC KPZR. 1959-1986 sekretarz komitetu fabrycznego w zakładzie wyrobów gumowych w Ufie oraz zastępca dyrektora. Następnie na emeryturze.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]