Application Lifecycle Management

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Application Lifecycle Management (ALM, zarządzanie cyklem życia aplikacji) jest to ciągły proces zarządzania życiem wytwarzanego oprogramowania, który można podzielić na trzy zasadnicze fazy:

  1. zarządzanie ((ang.) governance) – celem zarządzania w ALM jest zapewnienie, aby tworzone oprogramowanie zawsze spełniało wymagania biznesowe
  2. rozwijanie ((ang.) development) – podstawowy element cyklu życia aplikacji, w trakcie którego powstaje kod źródłowy oprogramowania
  3. eksploatacja ((ang.) operations) – Every deployed application must be monitored and managed

Fazy te nie są rozłączne i często na siebie nachodzą[1].

Metodyki wytwarzania oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Proces wytwarzania oprogramowania może przebiegać z wykorzystaniem metodyki zwinnej (agile). W tym przypadku powyższe kroki wykonywane są iteracyjnie, za każdym razem zajmując się innym fragmentem całości oprogramowania, aż do osiągnięcia kompletnego rozwiązania.

Narzędzia[edytuj | edytuj kod]

W trakcie wytwarzania oprogramowania zespoły projektowe często wspierają się dodatkowymi narzędziami, które znacząco wspomagają pracę nie tylko programistów, ale też pozostałych członków zespołu: testerów, architektów i project managera. Dobre oprogramowanie pozwala na zautomatyzowanie wielu czynności, daje możliwość zarządzania kodem, zadaniami i ich przydziałem oraz dobrze odzwierciedla metodykę, w ramach której wykonywany jest projekt. Przykładem takiego oprogramowania jest Team Foundation Server, który jest kompatybilny z najbardziej popularnymi narzędziami programistycznymi, w tym Visual Studio i Eclipse.

Dodatkowo narzędzia wspierające proces wytwarzania oprogramowania są bogate w systemy raportowania i komunikacji w zespole. Pozwalają na szybkie zestawianie informacji o testach, błędach, wskaźnikach jakości i inne.

Kolejnym istotnym elementem w ALM jest gromadzenie wymagań dotyczących projektu oraz samo zaplanowanie go. Projekt powinien być jasno zdefiniowany, podzielony na kamienie milowe oraz zadania w ramach każdego z nich. Dobrze zaplanowany projekt zawiera realistyczne ramy czasowe wykonywania poszczególnych zadań, dzięki czemu czas realizacji całego projektu będzie zgodny z zaplanowanym.

Poniżej znajduje się kilka pakietów oprogramowania przeznaczonych do zarządzania cyklem życia aplikacji:

Nazwa Wydawca
Endevor CA Technologies
FogBugz Fog Creek Software
FusionForge FusionForge
GeneXus GeneXus – Artech
HP Application Lifecycle Management HP Software Division
IBM Rational Team Concert IBM
Mylyn Eclipse Foundation
Parasoft Concerto, Parasoft Development Testing Platform Parasoft
Protecode System 4 Protecode
Pulse Genuitec
Rational solution for Collaborative Lifecycle Management IBM
SAP Solution Manager SAP
StarTeam Borland
Team Foundation Server Microsoft
TestTrack Seapine Software
Visual Studio Application Lifecycle Management Microsoft

Testowanie[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowo odpowiednie narzędzia wykorzystywane w procesie mogą wesprzeć testowanie gotowej aplikacji po przez mechanizmy zgłaszania błędów, komunikacji pomiędzy testerami i programistami, zautomatyzowanie wykonywania testów. Nowoczesne narzędzia dają nawet możliwość testowania interfejsu użytkownika w aplikacji po przez nagrywanie ekranu i automatyczne raportowanie błędów. Zgłaszane błędy mogą automatycznie być przydzielane do programistów w celu poprawy.

Certyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Firma Microsoft oferuje certyfikację w obszarze ALM. Aby uzyskać tytuł Microsoft Certified Solutions Developer: Application Lifecycle Management należy zdać kolejno trzy egzaminy potwierdzające umiejętności: Administering Microsoft Visual Studio Team Foundation Server 2012, Software Testing with Visual Studio 2012, Delivering Continuous Value with Visual Studio 2012 Application Lifecycle Management. Szczegóły certyfikatu.

Ponadto na platformie Microsoft Virtual Academy jest dostępny kurs Applying ALM with Visual Studio 2012 Jump Start, w trakcie którego omawiane są wszystkie kryteria wymagane przy zdawaniu ostatniego z wyżej wymienionych egzaminów. Dzięki temu można szybciej przygotować się do jego zdania. Odnośnik do kursu znajduje się poniżej.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]