Arabian Prince

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arabian Prince
Imię i nazwisko Mik Lezan
Data i miejsce urodzenia 1964
Stany Zjednoczone Inglewood, Kalifornia
Gatunek Hip hop
Zawód raper
Aktywność od 1983
Wytwórnia płytowa Ruthless Records, Macola Records, Orpheus Records, Da Bozak Records, Clone Records
Powiązania N.W.A, Egyptian Lover, Bobby Jimmy & the Critters, Dr. Dre
Strona internetowa

Arabian Prince, właściwie Mik Lezan (ur. 1964 w Inglewood, Kalifornia) – raper i twórca muzyki electro hopu, były członek formacji N.W.A.

"Arabski Książę" będąc w szkole średniej tworzył mixtape'y, które puszczał w radiu "Kace", gdzie pracował jego ojciec. Był również DJem. Swoją oficjalną karierę rozpoczął w RapSur Records - wytwórni założonej przez Russ'a Parr'a i został członkiem grupy Bobby Jimmy & the Critters. Owa grupa wydała cztery albumy i jeden z najlepszymi hitami z lat 1986-1991 przed jej rozwiązaniem. Przez ten czas Prince zajął się DJingiem i produkcją muzyczną z Egyptian Lover, L.A. Dream Team i World Class Wreckin' Cru. Ta praca zwróciła uwagę Dr. Dre tak samo jak i sceny klubowej Los Angeles i znalazła się na płycie Straight Outta Compton.

W 1988 Arabian Prince opuścił N.W.A i rozpoczął solową karierę. Jego debiutancki album Brother Arab z 1989, wypuszczony przez Orpheus Records nie odniósł sukcesu na liście Billboard 200. Po nim przyszły kolejne albumy, które również nie odniosły znaczącego sukcesu, Situation Hot (1990), The Underworld (1992) i Where's My Bytches (1995). W 1998 roku, wydał kompilację Greatest Hits.

Arabian Prince pojawił się ponownie produkując gry wideo dla FOX Interactive i Vivendi Universal około roku 2000. Obecnie jest właścicielem studia animacji 3D i firmy produkującej gry wideo.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Solo[edytuj | edytuj kod]

Razem z Bobby Jimmy & the Critters[edytuj | edytuj kod]

Z N.W.A[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]