Archidiecezja kartagińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archidiecezja kartagińska
Ilustracja
Katedra kartagińska w 1899
Państwo

 Tunezja

Siedziba

Kartagina

Data zamknięcia

9 lipca 1964

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

kartagińska

Katedra

Katedra św. Ludwika IX w Kartaginie

36°51′13,6″N 10°19′24,1″E/36,853778 10,323361

Archidiecezja kartagińska (łac. Archidioecesis Carthaginensis) – historyczna rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Kartaginie, w dzisiejszej Tunezji. Obecnie archidiecezja tytularna nieobsadzona od 1979.

Sufraganie[edytuj | edytuj kod]

Sufraganiami archidiecezji kartagińskiej za czasów rzymskich były m.in.:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dokładna data powstania diecezji kartagińskiej nie jest znana, lecz pewne jest, że istniała już za czasów prześladowań chrześcijan. W tym okresie na stolicy biskupiej zasiadał najbardziej znany biskup kartagiński św. Cyprian z Kartaginy (zmarł w 258). Nie jest również znany rok promowania diecezji do godności arcybiskupstwa. U schyłku panowania Rzymian Kartagina stała się ośrodkiem silnie rozprzestrzeniającego się w północnej Afryce chrześcijaństwa.

Kres chrześcijaństwu na tych terenach przyniósł podbój północnej Afryki przez Arabów i zdobycie miasta w 697 przez arabskiego wodza Hasana Ibn Numana.

W następnych wiekach Kartagina była archidiecezją tytularną. Pierwszy wymieniany przez portal Catholic-Hierarchy arcybiskup tytularny Kartaginy to Diego Requeséns - arcybiskup ad personam diecezji Mazara del Vallo.

10 listopada 1884 papież Leon XIII przywrócił archidiecezję kartagińską. Powstała ona w miejsce wikariatu apostolskiego Tunisu. Przetrwała ona do 9 lipca 1964, kiedy to papież Paweł VI ją zlikwidował ustanawiając w jej miejsce prałaturę terytorialną Tunisu (obecnie archidiecezja Tunisu).

Po likwidacji arcybiskupstwo kartagińskie ponownie zostało stolicą tytularną.

Arcybiskupi kartagińscy[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusze 1884 - 1964[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy arcybiskupi w tym okresie byli Francuzami.

Arcybiskupi tytularni po 1964[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]