Archidiecezja zagrzebska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Archidiecezja zagrzebska
Zagrebačka nadbiskupija
Państwo  Chorwacja
Siedziba Zagrzeb
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia zagrzebska
Katedra diecezjalna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu
Biskup diecezjalny kard. Josip Bozanić
Biskup pomocniczy Mijo Gorski,
Valentin Pozaić SJ,
Ivan Šaško
Dane statystyczne
Liczba wiernych
• procent wiernych
1 455 983
88,5%
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
722
394
328
Liczba dekanatów 34
Liczba parafii 312
Powierzchnia 13 495 km²
brak współrzędnych
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Archidiecezja zagrzebska (łac. Archidioecesis Zagrebiensis, chorw. Zagrebačka nadbiskupija) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Zagrzebiu, w Chorwacji.

Arcybiskup Zagrzebia jest również metropolitą. Sufraganami metropolii są diecezje: Varaždin, Križevci (diecezja greckokatolicka), Sisak i Bjelovar-Križevci.

Archidiecezja zagrzebska jest największą jednostką administracyjną Kościoła katolickiego w Chorwacji pod względem powierzchni i liczby wiernych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Diecezja w Zagrzebiu została erygowana w 1093 na terenach należących wcześniej do diecezji Sisak. Nowa diecezja została podporządkowana węgierskiej archidiecezji Ostrzyhom, a od 1180 archidiecezji Kalocsa. W metropolii Kalocsa diecezja zagrzebska pozostała do 1852.

Na skutek zabiegów biskupów i polityków chorwackich 12 sierpnia 1850 Franciszek Józef I wyraził zgodę na podniesienie rangi biskupstwa do archidiecezji. Spotkało się to z protestami arcybiskupów węgierskich. Stolica Apostolska bullą Piusa IX Ubi primum placuit z 11 grudnia 1852 ostatecznie podniosła godność do arcybiskupstwa. Arcybiskup Zagrzebia stał się również metropolitą prowincji chorwacko-słoweńskiej. Tym samym chorwacki Kościół uniezależnił się od wpływów węgierskich. Wydarzenie to miało również znaczenie polityczne, bowiem był to krok w stronę niezależności Chorwacji.

W XX wieku pojawiły się głosy o podziale archidiecezji i utworzeniu nowych diecezji. Arcybiskupstwo miało zbyt dużą powierzchnie i liczbę wiernych przez co było trudne do zarządzania. Nowe diecezje – Varaždin i Požega, utworzono dopiero w niepodległej Chorwacji 5 lipca 1997. Do tej pory archidiecezja zagrzebska była jedną z największych jednostek administracyjnych Kościoła katolickiego w Europie z ponad 2 milionami wiernych.

5 grudnia 2009 Benedykt XVI dokonał dalszego podziału archidiecezji. Erygowane w tym dniu diecezje: Sisak oraz Bjelovar-Križevci zostały włączone w skład metropolii zagrzebskiej.

Arcybiskupi i biskupi zagrzebscy[edytuj | edytuj kod]

Obecni biskupi archidiecezji zagrzebskiej:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]