Argus (ryba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Argus
Scatophagus argus[1]
(Linnaeus, 1766)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Infragromada

doskonałokostne

Rząd

okoniokształtne

Podrząd

Acanthuroidei

Rodzina

argusowate

Rodzaj

Scatophagus

Gatunek

argus

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Argus[3], argus zielony[potrzebny przypis] (Scatophagus argus) – gatunek ryby z rodziny argusowatych. Bywa hodowany w akwarium domowym. Do Europy prawdopodobnie sprowadzono w roku 1906[4]

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje w strefie tropikalnej, w słonej wodzie, najczęściej jednak lubi przebywać w wodach słonawych z domieszką wód słodkich[5]. Żyje u wybrzeży morskich wśród raf oraz na obszarze lasów mangrowych przebywając pomiędzy korzeniami w naturalnych zatokach, słonawych i słodkich estuariach, przyujściowych odcinkach rzek pływając do głębokości 4-5 m. Zasięgiem swym obejmuje wsch. część. Oc. Indyjskiego, w jego północnej części od Zat. Adeńskiej, poprzez wybrzeża Indii Bangladeszu, Półwyspu Indochińskiego, Filipiny, Indonezji po zach. część Pacyfiku sięgając płn. brzegów Australii, Fidżi na wsch. i płd. wybrzarze Japonii. Był spotykany również w Polinezji na wyspach Samoa i Wyspach Towarzystwa.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wyglądem zewnętrznym przypomina ryby strefy rafy koralowej. Ciało wysokie, silnie wygrzbiecone i obustronnie bocznie spłaszczone, czworokątne w zarysie. Przednia część grzbietu stromo opada ku głowie. Otwór gębowy mały, skierowany skośnie w górę. Zęby cienkie, bardzo drobne. Oczy duże, umieszczone w górnej części głowy.

Ubarwienie dorosłych osobników jest zmienne. Kolorystyka ciała uzależniona jest od ich aktywności i miejsca występowania. Uzależnione to jest od rodzaju i jakości wody jak również temperatury w jakiej występują. Im ryby są bardziej aktywne, tym kolory są żywsze, intensywniejsze.

Barwa ciała kawowa, zielonkawo-brązowa, brązowa do srebrzystego. Na ciele występują plamy brązowe, czerwono-brązowe do czarnych. U dorosłych osobników plamy mogą być bledsze i ograniczone do grzbietowej części boków.

W płetwie grzbietowej, dwudzielnej i połączonej ze sobą u nasady występuje 10–11 kolców (promieni) w pierwszej części oraz 16-18 miękkich promieni (w drugiej). Płetwy piersiowe z 1 kolcem i 16 promieniami. Płetwy brzuszne o 1 kolcu i 5 miękkich promieniach. Płetwa ogonowa przybiera kształt wachlarzowaty i jest stosunkowo krótka W płetwie odbytowej w przedniej części występują 3-4 promienie twarde (kolce) i 13–15 miękkich promieni. Promienie twarde najczęściej są ułożone wzdłuż ciała, w momencie podniecenia lub dla obrony są one nastroszone.

Wzdłuż linii bocznej występuje ponad 100 drobnych łusek okrągłych (cykloidalnych).

Dorasta do 20-25 cm (niekiedy do 30 cm[6], a nawet do 38 cm[7])

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik bardzo duży (min. 200 l)
Temperatura wody 20 - 28 °C
Twardość wody
Skala pH 6,5 - 7
pokarm wszystkożerny, szczególnie rośliny

Dobrze czuje się w akwarium o sztucznym ale jasnym oświetleniu, w małym stadzie złożonym z 5 – 6 osobników. Należy do ryb ruchliwych i pokojowo nastawionych do innych gatunków. Hodowany w mniejszej liczbie może być agresywniejszy wobec swego gatunku[8]. W akwarium o wystroju z drewna i skał wymagana jest domieszka soli z wodą aby stworzyć warunki zbliżone do środowiska naturalnego.

Ze względu na żarłoczność pokarmu roślinnego, a co za tym idzie wysoką przemianę materii, w akwarium należy zainstalować filtr o wysokiej wydajności[9]. Gatunek jest podatny na choroby

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Gatunek wymaga zróżnicowanego pokarmu w różnej postaci:

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Trudny. Młode larwy charakteryzują się dużą głową. Młode osobniki posiadają ciemne, okrągłe plamki mniej więcej wielkości oka lub 5–6 poprzecznych, szerokich pasów.

Narybek może być hodowany w słodkiej wodzie. W miarę rozwoju należy zapewnić rybom domieszkę soli (3-4 łyżeczki na 10 l wody).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scatophagus argus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Scatophagus argus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  4. Bibliografia: Argus
  5. Hans Frey, Akwarium Słodkowodne, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa, 1990, ISBN 83-217-2777-8, str 14
  6. Bibliografia: Reef fish identification
  7. Bibliografia: Grzimek's Animal life encyclopedia
  8. Peter Hiscock, Akwarium inspirowane naturą, Warszawa: ARTI, 2005, s. 186, ISBN 83-89725-17-7, OCLC 749640571.
  9. Hans J Mayland, Moje akwarium, Wiesław Wiśniewolski (tłum.), Warszawa: Diogenes, 1998, s. 221, ISBN 83-7129-648-7, OCLC 830133813.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]