Arizona Barker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Arizona Clark Barker (urodzona jako Arizona Clark, znana też jako Ma Barker; ur. 8 października 1873 w stanie Missouri, zm. 16 stycznia 1935 w Oklawaha w stanie Floryda) – przywódczyni rodzinnego gangu Barkerów.

Arizona Barker urodziła się w chłopskiej rodzinie uprawiającej ziemię na wyżynie Ozark. Za mąż wyszła mając 13 lat. Z mężem miała czterech synów: Hermana, Lloyda, Freda i Arthura. Po rozstaniu z mężem zaczyna się utrzymywać z prostytucji, oszustw i kradzieży.

Po pewnym czasie zorganizowała gang w skład którego weszli jej synowie i kolejni kochankowie. Dokonał on kilkunastu napadów. W efekcie działań policji kolejni kochankowie Arizony Barker trafiali do więzienia, ale sama Arizona nie została oskarżona. Podobny los jak kochanków spotykał także synów Arizony. W latach 30. do gangu dołączył na krótko Kevin Dirkman. Prawdopodobnie pod jego wpływem gang Barkerów dokonał pierwszych morderstw.

W tym samym czasie gang dokonał pierwszego porwania. Porwanym był Clarence Pedlebury, miejscowy bankier. Pomimo zapłacenia okupu Arizona Barker poleciła synom zabić Pedleburego. Synowie odmówili, a pobita przez nich Arizona straciła przywództwo gangu na rzecz Freda.

Do 1932 roku grupa rozrosła się. Przystali do niej kochanek Freda, Arthur Dunlop i poszukiwany listami gończymi Alvin "Creepy" Karpis. Gang dokonał szeregu napadów rabunkowych w Kansas, Missouri i Minnesocie.

W czerwcu 1933 roku gang porwał Williama A. Hamma Jr., a w styczniu 1934 Edwarda G. Bremera. Kres działalności gangu położyło uznanie porwania za przestępstwo federalne ścigane przez FBI. Jednym z pierwszych celów kierowanego przez J. Edgara Hoovera biura stał się gang Barkerów.

Agenci FBI błyskawicznie rozpracowali gang. Aresztowani Arthur Barker i Alvin Karpis zostali skazani na dożywotnie więzienie, Lloyd Barker i Arthur Dunlop otrzymują wyroki 25 lat więzienia, a Herman Barker został zastrzelony podczas próby ucieczki.

Arizona Barker z Fredem uniknęli aresztowania i uciekli. 16 stycznia 1935 roku agenci FBI osaczyli Barkerów w Oklawaha na Florydzie. Barkerowie odmówili poddania się i zaczęli strzelać do agentów FBI. W rezultacie wymiany ognia Arizona Barker i jej syn Fred zginęli od kul agentów FBI.

Do biografii Arizony Barker nawiązuje piosenka "Ma Baker" grupy Boney M.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż niewątpliwie synowie Ma Baker byli bezwzględnymi przestępcami, to jeśli chodzi o Arizonę nie ma żadnego dowodu w dokumentach FBI na jej aktywne uczestnictwo w przestępstwach gangu. Jedyne co można było jej zarzucić to ukrywanie swoich synów i członków gangu oraz ewentualne korzystanie ze skradzionych przez nich pieniędzy.

Mit bezwzględnego "geniusza zbrodni" wymyślił J.E. Hoover który po obławie w Oklawaha, gdzie zginęli Fred i Ma Barker, musiał jakoś załagodzić fakt że jego agenci zabili niewinną babcię. Po strzelaninie, podczas konferencji prasowej wymyślił więc historię że Ma była "mózgiem gangu" oraz to że znaleziono ją z karabinem maszynowym w dłoni. Hoover aby bardziej uwiarygodnić historię, opisał scenę jak to agent Earl Connelley rozmawiał z Ma, a ta zatrzaskiwała mu drzwi przed nosem i zaczęła krzyczeć do swojego syna Freda aby "dał im popalić!". Żaden agent uczestniczący w obławie nie potwierdził takiego zajścia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bryan Burrough: Wrogowie Publiczni. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2009, s. 582. ISBN 9788376481791.
  • Leszek Erenfeicht, Mamuśka gangsterów, Broń 3/01. ISSN 1506-1280