Azyl Arkham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Arkham Asylum)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Azyl Arkham – szpital psychiatryczny, mieszczący się w Gotham City, fikcyjnym mieście, w którym żyje i działa Batman. Założył go w 1920 roku Amadeusz Arkham, pracownik stanowego szpitala psychiatrycznego w Metropolis. Inicjatywą powstania Azylu dla chorych na umyśle przestępców była śmierć matki Amadeusza, oraz wymordowanie całej jego rodziny przez psychopatę[1].

Sam Amadeusz wkrótce również postradał zmysły. Azyl przeszedł na najbliższego krewnego Amadeusza, jego siostrzeńca, Jeremiasza Arkhama. Ten postanowił wyburzyć stary budynek i zastąpić go nowym, opartym na labiryncie i w pełni nowoczesnym[2]. Ten nowy Azyl został zniszczony podczas wielkiej ucieczki więźniów, opisanej w serii komiksowej "Batman: Knightfall"[3].

Świeżo odbudowany Azyl po raz kolejny uległ zniszczeniom w czasie trzęsienia ziemi[4].

W Azylu przetrzymywani są najgorsi przestępcy, szaleni geniusze, sadystyczni mordercy i obsesyjni zabójcy-psychotycy. Wśród nich są m.in.: Mad Hatter, Penguin, Poison Ivy, Harley Quinn, Mister Freeze, Two-Face, Killer Croc, Scarecrow, Bane i legendarny Joker. Ten ostatni wielokrotnie sugerował, że również Batman powinien na stałe zamieszkać w Azylu.

W 2009 roku została wydana gra przez studio Eidos. Miejscem wydarzeń jest tytułowy ośrodek dla obłąkanych, w którym Batman walczy z Jokerem, pokonując kolejnych wrogów których sam przedtem zamknął w Azylu. Gra została wydana na PC i konsole.

Przypisy

  1. Morisson, Grant, McKean, Dave, Azyl Arkham: Poważny dom na poważnej ziemi
  2. Grant, Alan, Breyfogle, Norm, Ostatni Arkham, Batman 1-2/94
  3. Moench, Doug, Aparo, Jim, Uwolnione szaleństwo, Batman 7/95
  4. różni autorzy Cataclysm wydanie zbiorcze 1999

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]