Arsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arsu
bóstwo
Ilustracja
Arsu w męskiej postaci – relief wapienny ze świątyni Adonisa w Dura Europos, z ok. II wieku n.e.
Szczególne miejsce kultu

Palmyra

Rodzina
Rodzeństwo

Aziz (brat-bliźniak)

Arsu – bogini semicka czczona głównie w syryjskiej Palmyrze.

Bóstwo znane na obszarze Syrii i północnej Arabii, występujące niekiedy w męskiej, najczęściej jednak w żeńskiej postaci. Łączono ją przede wszystkim z Gwiazdą Wieczorną. W Palmyrze obecna w triadzie boga Jarhibola (zawsze po jego lewej stronie), symbolizowała element telluryczny (ziemski). Wyobrażana też w zbiorowych (wielopostaciowych) przedstawieniach bóstw palmyreńskich jako przypominająca Atenę (Minerwę) bogini w hełmie, z włócznią i tarczą[1].

Częstokroć przedstawiana na wielbłądzie ze swym bratem-bliźniakiem Azizem (‘Azīzu, Azizos) i wraz z nim uważana za opiekunkę pustynnych karawan. Kult jej stwierdzono również w Dura Europos[2].

W przedmuzułmańskiej Arabii (zwłaszcza w części północnej i środkowej) znana pod imieniem Ruda bądź Radu („Łaskawa”)[3]. Czczoną tam jako bogini ziemi i urodzaju, przedstawiano niekiedy pod postacią nagiej kobiety, trzymającej w rękach końce rozpuszczonych włosów, z wyobrażeniem gwiazdy na prawej ręce[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Np. wśród 5 miejscowych bóstw na reliefie kultowym Samgi syna Jarhai z II wieku n.e. (Sztuka Palmyry ze zbiorów Arabskiej Republiki Syryjskiej. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1986, s. 43, nr kat. 31).
  2. Michał Gawlikowski: Sztuka Syrii. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1976, s. 254.
  3. Mitologia Egiptu i starożytnego Wschodu, dz. cyt.
  4. Ryszard Piwiński: Mitologia Arabów, dz. cyt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]