Arthur Hastings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kapitan Arthur Hastings to fikcyjna postać partnera i najlepszego przyjaciela detektywa Herkulesa Poirot w powieściach Agaty Christie. Pierwszy raz występuje w powieści Tajemnicza historia w Styles i pojawia się w wielu kolejnych opowiadaniach z Poirotem w roli głównej, najczęściej jako narrator.

Poirot spotyka Hastingsa prawie od razu po przybyciu do Anglii i po popełnieniu morderstwa pomaga mu w śledztwie - jako, że są od dawna przyjaciółmi i Hastings ma pociąg do pracy detektywa. Jednak często wiele rzeczy przeocza i ma skłonność do ogólnie przyjętych (lecz bardzo często błędnych) schematów postrzegania zaistniałych wydarzeń i zauważonych przez Poirota śladów. Były oficer Armii Brytyjskiej podczas I wojny światowej jest bardzo odważny i często Poirot wykorzystuje go do bardziej fizycznych zajęć, na przykład chwytania lub obezwładniania przestępców. Poirot lubi droczyć się z Hastingsem, ale najwyraźniej podoba mu się jego towarzystwo. Zanim Hastings się nie ożenił, obaj dzielili nawet mieszkanie.

Hastings reprezentuje typowego angielskiego dżentelmena – niezbyt bystrego, ale bardzo wymagającego, zawsze troszczącego się o "fair play". Jest rycerski i ma wielką słabość do pięknych kobiet, szczególnie mających kasztanowe włosy (co sprowadza kłopoty na niego i Poirota wiele razy). W końcu poślubia jedną z kasztanowowłosych piękności, Dulcie Duveen. Spotykają się w powieści Morderstwo na polu golfowym. Następnie przeprowadza się do rancza w Argentynie, lecz od czasu do czasu składa Poirotowi wizyty.

Powieści, w których się pojawia[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania, w których występuje[edytuj | edytuj kod]