Arthur Schneier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Arthur Schneier (ur. 20 marca 1930 w Wiedniu) – amerykański rabin, przywódca duchowy synagogi Park East w Nowym Jorku, założyciel i prezes działającej na rzecz dialogu międzyreligijnego, The Appeal of Conscience Foundation.

Arthur Schneier urodził się w Wiedniu. Po nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, uciekł na Węgry do swoich dziadków. Gdy w marcu 1944 roku wojska niemieckie rozpoczęły okupację Budapesztu, zaczęła się masowa deportacja około 600 tysięcy węgierskich Żydów do obozów koncentracyjnych. Dziadkowie Schneiera od strony matki zginęli w Auschwitz-Birkenau. Dziadka od strony ojca zamordowano w niemieckim obozie na Majdanku. Schneier przeżył dzięki pomocy szwajcarskiego dyplomaty Carla Lutza.

Po zakończeniu wojny powrócił do Wiednia, a w 1947 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Nowym Jorku. Tam studiował na Yeshiva University, gdzie otrzymał smichę rabinacką oraz napisał doktorat z teologii. W 1962 roku został duchowym zwierzchnikiem synagogi Park East. W 1976 roku rabin Schneier założył szkołę Park East Day School, która obecnie zajmuje się edukacją dzieci od pierwszej do ósmej klasy. Za działalność na rzecz obrony praw religijnych i poprawy relacji między religiami w 2001 roku rabin - jako pierwszy żydowski duchowny - otrzymał od prezydenta USA, Billa Clintona, Presidential Citizens Medal.

18 kwietnia 2008 roku był gospodarzem podczas wizyty papieża Benedykta XVI w synagodze Park East. Otrzymał on od papieża kopię jednej ze stron przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej iluminowanego pergaminowego, żydowskiego Kodeksu z 1435 roku. Jest to strona 220 na której opisano pierwszy etap ceremonii ślubnej. Natomiast rabin ofiarował papieżowi okazały bogato zdobiony talerz sederowy przedstawiający przejście Izraelitów z niewoli do wolności, hagadę oraz pudełko na macę[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy