Arturo Javier Ledesma
| Arturo Javier Ledesma | ||
| Imię i nazwisko | Arturo Javier Ledesma Pérez | |
| Data i miejsce urodzenia |
25 maja 1988 Guadalajara, |
|
| Pseudonim | Zully | |
| Pozycja | Obrońca | |
| Wzrost | 183 cm | |
| Masa ciała | 82 kg | |
| Informacje klubowe | ||
| Obecny klub | Pachuca | |
| Numer | 15 | |
| Kariera seniorska[a] | ||
|---|---|---|
| Lata | Klub | M (G) |
| 2007– 2009–2011 2012– |
Guadalajara → Necaxa (wyp.) → Pachuca (wyp.) |
20 (0) 68 (1) 9 (0) |
| Reprezentacja narodowa[b] | ||
| Lata | Reprezentacja | |
| 2007 | 1 (0) | |
Arturo Javier "Zully" Ledesma Pérez (ur. 25 maja 1988 w Guadalajarze) – meksykański piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy, obecnie zawodnik Pachuki. Jego ojciec Javier Ledesma również był piłkarzem, zaś kuzyn Nomar Garciaparra bejsbolistą.
Kariera klubowa [edytuj]
Ledesma pochodzi z Guadalajary i jest wychowankiem akademii juniorskiej tamtejszego klubu Chivas de Guadalajara, którego barwy w przeszłości przez wiele lat reprezentował jego ojciec Javier Ledesma, występujący na pozycji bramkarza. Do seniorskiej drużyny został włączony jako dziewiętnastolatek przez szkoleniowca José Manuela de la Torre i w meksykańskiej Primera División zadebiutował 17 lutego 2007 w wygranym 3:0 meczu z Atlante. W tym samym roku dotarł ze swoją drużyną do finału najbardziej prestiżowych rozgrywek północnoamerykańskiego kontynentu, Pucharu Mistrzów CONCACAF, zaś w styczniu 2009 zajął drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do Copa Libertadores – InterLidze, lecz pozostawał wyłącznie głębokim rezerwowym drużyny Chivas i na boiskach zarówno ligowych, jak i międzynarodowych pojawiał się jedynie sporadycznie.
Nie mogąc wywalczyć sobie miejsce w podstawowym składzie Chivas, latem 2009 Ledesma odszedł na dwuletnie wypożyczenie do drugoligowej drużyny Club Necaxa z miasta Aguascalientes, prowadzonej przez swojego byłego trenera z juniorów Chivas, Omara Arellano. Tam z kolei od razu zapewnił sobie pewną pozycję w wyjściowej jedenastce; w jesiennym sezonie Apertura 2009 wygrał z Necaxą rozgrywki drugoligowe i sukces ten powtórzył również pół roku później, w rozgrywkach Bicentenario 2010, dzięki czemu jego ekipa zdołała awansować do pierwszej ligi. Premierowego gola w najwyższej klasie rozgrywkowej strzelił 16 kwietnia 2011 w zremisowanej 1:1 konfrontacji z Atlante, lecz mimo regularnej gry w pierwszym składzie nie zdołał uchronić Necaxy od spadku do drugiej ligi po sezonie 2010/2011. W połowie 2012 udał się na kolejne wypożyczenie, tym razem do klubu CF Pachuca.
| Sezon | Klub | Kraj | Rozgrywki | Mecze | Bramki |
|---|---|---|---|---|---|
| 2006/2007 | Chivas de Guadalajara | Meksyk |
Primera División | 2 | 0 |
| 2007/2008 | Chivas de Guadalajara | Meksyk |
Primera División | 7 | 0 |
| 2008/2009 | Chivas de Guadalajara | Meksyk |
Primera División | 1 | 0 |
| 2009/2010 | Club Necaxa | Meksyk |
Liga de Ascenso | 40 | 0 |
| 2010/2011 | Club Necaxa | Meksyk |
Primera División | 28 | 1 |
| 2011/2012 | Chivas de Guadalajara | Meksyk |
Primera División | 10 | 0 |
| 2011/2012 | CF Pachuca | Meksyk |
Primera División | 8 | 0 |
| 2012/2013 | CF Pachuca | Meksyk |
Primera División |
Kariera reprezentacyjna [edytuj]
W 2007 roku Ledesma został powołany przez szkoleniowca Jesúsa Ramíreza do reprezentacji Meksyku U-20 na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Kanadzie. Tam pełnił jednak wyłącznie rolę rezerwowego i pojawił się na boisku w zaledwie jednym spotkaniu, nie wpisując się na listę strzelców. Jego kadra narodowa odpadła ostatecznie ze światowego czempionatu w ćwierćfinale.
Linki zewnętrzne [edytuj]
|
|||||