Atrakcyjny Kazimierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Atrakcyjny Kazimierz
Rok założenia 1992
Pochodzenie  Polska
Gatunek pop, rock
Powiązania Małgorzata Potocka
Rafał Bryndal
Obecni członkowie
Jacek Bryndal
Andrzej Kraiński
Piotr Wysocki
Piotr Warszewski
Andrzej Gulczyński
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa

Atrakcyjny Kazimierz (również Atrakcyjny Kazimierz i Cyganie oraz Atrakcyjny Kazimierz i zespół Wiśnie) – polski zespół muzyczny założony w 1992 roku w Toruniu przez znanego z występów w zespole Kobranocka, toruńskiego muzyka Jacka Bryndala.

Patronat nad projektem objęła Małgorzata Potocka, pomysłodawczyni nazwy zespołu. Do piosenek na debiutancki album Prawdziwa miłość muzykę napisał Jacek Bryndal, teksty jego brat Rafał Bryndal, aranżacją i produkcją zajął się Grzegorz Ciechowski.

W 1993 Atrakcyjny Kazimierz (m.in. z Kayah, Wojciechem Waglewskim i Jose Torresem w składzie) zdobył I nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę "Otyłość". Piosenka "Jako mąż i nie mąż" zdobyła wyróżnienie w styczniowej edycji Muzycznej Jedynki w 1994 roku. W 1994 ukazał się film muzyczny Wesele Atrakcyjnego Kazimierza zawierający fragmenty największych hitów zespołu.

Związany z upadkiem należącej do Małgorzaty Potockiej firmy produkującej nagrania Atrakcyjnego Kazimierza spadek popularności spowodował zawieszenie działalności zespołu w 1996 roku, jednak już rok później Atrakcyjny Kazimierz powrócił wyprodukowaną przez Wojciecha Waglewskiego płytą Dzianina i, w stale zmieniającym się składzie, występuje do dziś.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Z zespołem współpracowali[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Atrakcyjny Kazimierz i Cyganie, s. 7.