August Kiss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeźba autorstwa Kissa

August Kiss (ur. 11 października 1802 w Paprocanach (obecnie dzielnica miasta Tychy), zm. 24 marca 1865 w Berlinie) - niemiecki rzeźbiarz.

Kiss był najpierw fabrykantem modeli w odlewni żelaza, a od 1822 roku, kształcił się pod okiem Raucha w Berlinie na rzeźbiarza i w krótkim czasie zdobył sławę. Jego pierwsze własne prace z żelaza, a potem i z brązu, zaczęły powstawać pod koniec lat dwudziestych XIX w. Wiele pomników Kiss stworzył dla Berlina, Poczdamu i Królewca. Również w śląskich miastach nie brakowało jego prac - zwłaszcza we Wrocławiu, np. posąg Fryderyka Wielkiego na koniu z 1847 i pomnik z brązu Fryderyka II z 1861 (oba nie zachowane). Jego najsłynniejsze prace to Amazonka jadąca na koniu ze skaczącą panterą wykonana dla Starego Muzeum w Berlinie i Święty Jerzy zabijający smoka - stojący na głównym dziedzińcu berlińskiego zamku.

W 1837 r. August Kiss został członkiem Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz profesorem instytutu przemysłowego. Jego rzeźba Amazonki na koniu zdobyła w 1855 r. nagrodę na Wystawie Światowej w Paryżu. W swym testamencie Kiss zapisał 300 tysięcy marek dla berlińskiego muzeum na zakup dziewiętnastowiecznych dzieł sztuki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter Karl Szczepanek "August Kiss. Z krainy przychodzących i wychodzących." 2002