Aung San

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aung San
Aung San in uniform.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1915
Natmauk
Data i miejsce śmierci 19 lipca 1947
Rangun
Flag of British Burma (1937).svg Premier Birmy
Okres urzędowania od 1946
do 19 lipca 1947
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Aung San (ur. 13 lutego 1915, zm. 19 lipca 1947) – birmański generał, dowódca Birmańskiej Armii Narodowej, działacz polityczny, od 1946 premier. Ojciec demokratycznej działaczki Aung San Suu Kyi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Natmauk, dystrykt Magwe w Mjanmie. Studiował na Uniwersytecie w Rangunie. Pełnił tam również funkcję redaktora naczelnego magazynu studenckiego. Relegowano go z uczelni za odmowę ujawnienia nazwiska autora artykułu krytykującego brytyjskiego okupanta (Birma była wówczas częścią Imperium Brytyjskiego). Doprowadziło to do wybuchu strajków studenckich, w rezultacie których Aung San mógł powrócić na uniwersytet.

Z pielęgniarką Khin Kyi miał troje dzieci – dwóch synów (młodszy, Aung San Oo, utonął w jeziorze w 1956, starszy, Aung San Lin, na stałe wyemigrował) oraz córkę Aung San Suu Kyi.

Przez swoich rodaków uważany jest za bohatera narodowego, prowadził negocjacje w sprawie uznania Birmy za państwo niezależne od Wielkiej Brytanii, kontrolującej terytorium od 1886. 27 stycznia 1947 Aung San podpisał porozumienie z premierem Clementem Attlee, który z ramienia Wielkiej Brytanii zagwarantował, że Birma w ciągu roku stanie się państwem niezależnym od Imperium Brytyjskiego.

Niepodległość oficjalnie proklamowano 4 stycznia 1948, już po śmierci Aung Sana, który zginął w zorganizowanym przez nieznanych sprawców zamachu 19 lipca 1947. O zorganizowanie zamachu oskarżono, a następnie osądzono i skazano na śmierć byłego premiera U Sawa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]