Aung San

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aung San
Aung San in uniform.jpg
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1915
Natmauk
Data i miejsce śmierci 19 lipca 1947
Rangun
Flag of British Burma (1937).svg Premier Birmy
Okres urzędowania od 1946
do 19 lipca 1947

Aung San (ur. 13 lutego 1915, zm. 19 lipca 1947) – birmański generał, dowódca Birmańskiej Armii Narodowej, działacz polityczny, od 1946 premier. Ojciec demokratycznej działaczki Aung San Suu Kyi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Natmauk, dystrykt Magwe w Mjanmie. Studiował na Uniwersytecie w Rangunie. Pełnił tam również funkcję redaktora naczelnego magazynu studenckiego. Relegowano go z uczelni za odmowę ujawnienia nazwiska autora artykułu krytykującego brytyjskiego okupanta (Birma była wówczas częścią Imperium Brytyjskiego). Doprowadziło to do wybuchu strajków studenckich, w rezultacie których Aung San mógł powrócić na uniwersytet.

Z pielęgniarką Khin Kyi miał troje dzieci – dwóch synów (młodszy, Aung San Oo, utonął w jeziorze w 1956, starszy, Aung San Lin, na stałe wyemigrował) oraz córkę Aung San Suu Kyi.

Przez swoich rodaków uważany jest za bohatera narodowego, prowadził negocjacje w sprawie uznania Birmy za państwo niezależne od Wielkiej Brytanii, kontrolującej terytorium od 1886. 27 stycznia 1947 Aung San podpisał porozumienie z premierem Clementem Attlee, który z ramienia Wielkiej Brytanii zagwarantował, że Birma w ciągu roku stanie się państwem niezależnym od Imperium Brytyjskiego.

Niepodległość oficjalnie proklamowano 4 stycznia 1948, już po śmierci Aung Sana, który zginął w zorganizowanym przez nieznanych sprawców zamachu 19 lipca 1947. O zorganizowanie zamachu oskarżono, a następnie osądzono i skazano na śmierć byłego premiera U Sawa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]