Automatic Private IP Addressing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

APIPA (ang. Automatic Private IP Addressing), AutoNet – usługa w systemie Windows odpowiedzialna za automatyczne przydzielanie adresu IP komputerowi, na którym system Windows jest zainstalowany. Usługa APIPA przydziela systemowi adres IP w przypadku, gdy komputer wyposażony jest w kartę sieciową, zostało zainstalowane oprogramowanie obsługi protokołów TCP/IP, karta sieciowa skonfigurowana jest do żądania przyznania adresu IP z serwera DHCP (ustawienie domyślne w Windows XP), a serwer DHCP w danym momencie jest nieosiągalny.

Adres IP przydzielany jest z puli 169.254.0.1 – 169.254.255.254 z domyślną maską 255.255.0.0. Gdy Serwer DHCP znów stanie się osiągalny, APIPA automatycznie uzyska adres IP z puli przyznawanej przez serwer.

Automatyczne przydzielanie adresów IP ma umożliwić systemom Windows pracę w sieci natychmiast po zainstalowaniu, tj. bez konieczności konfigurowania sieci przez użytkownika. Współpracować ze sobą będą tylko te systemy, które korzystają z adresów IP należących do sieci 169.254.0.0/16, niezależnie od tego, czy adresy przyznane zostały przez usługę APIPA, czy przypisane zostały ręcznie jako adresy statyczne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]