Autostrada 1 (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
A1
Długość 97 km
Dystrykty Dystrykt Tel Awiw,
Dystrykt Centralny,
Dystrykt Jerozolimy,
Dystrykt Judei i Samarii
Zdjęcie
Zdjęcie A1

Na mapach: 31°48′38″N 35°02′45″E/31,810556 35,045833 Autostrada 1 (hebr.: כביש 1) – główna autostrada w Izraelu, łącząca Tel Awiw z Jerozolimą. Od Ramat Shlomo jest to droga ekspresowa, która na wysokości Bet HaArava przechodzi w drogę ekspresową 90 biegnącą wzdłuż rzeki Jordan od Jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.

Autostrada jest bardzo przeciążona, szczególnie przy wjazdach do Tel Awiwu i Jerozolimy. Droga prowadzi przez trudną górską okolicę i z tego powodu posiada wiele zakrętów. Wpływa to na dużą ilość wypadków samochodowych. Podjazdy górskie powodują także spowolnienie jazdy samochodów ciężarowych, co jest dodatkowym czynnikiem utrudniającym ruch.

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

Odcinek drogi pomiędzy Latrun a Jerozolimą idzie mniej więcej trasą starożytnej drogi łączącej Jaffę i Jerozolimę. Droga ta została wybrukowana przez Turków w latach 60. XIX wieku i od tego czasu służyła jako główny szlak komunikacyjny z wybrzeża do Jerozolimy.

Podczas Wojny o Niepodległość w 1948 odcinek drogi na wysokości Latrun został zajęty przez Jordańczyków, którzy odcięli w ten sposób Jerozolimę od pomocy z wybrzeża. Wymusiło to na Izraelczykach uruchomienie komunikacji drogowej na nowej trasie, nazwanej Drogą Męstwa (hebr.: Derekh Ha'Gvura) – fragmenty współczesnej autostrady nr 38 i nr 44. W 1965 przeprowadzono prace budowlane, poszerzając starą drogę pomiędzy Szaar HaGai a Jerozolimą do czterech pasów jezdni. Jednak droga została otwarta dla ruchu na całej swojej długości dopiero po Wojnie sześciodniowej w 1967. W latach 70. XX wieku wybudowano obwodnicę Abu Ghosh.

Prace budowlane w rejonie Jerozolimy

W 1978 otwarto nowy odcinek autostrady, łączący Sha'ar HaGai z portem lotniczym im. Dawida Ben-Guriona. Pomimo, że nowa droga była dłuższa o około 10 km, to znacznie szybsza i bezpieczniejsza. Jedną z pierwszych osób, które jechały po tym nowym odcinku autostrady był egipski prezydent Anwar Sadat, który w 1977 odwiedził Izrael.

W 1998 poszerzono odcinek pomiędzy Gannot a Ben Shemen do sześciu pasów. W latach 1999-2003, podczas budowy Autostrady nr 6 całkowicie przebudowano węzeł drogowy przy Ben Shemen. Poszerzono wówczas odcinek drogi do Kfar Daniel do ośmiu pasów. Pomimo tych wszystkich prac modernizacyjnych, autostrada 1 nie spełnia wszystkich standardów wymaganych od autostrad, głównie z powodu wąskich poboczy, niebezpiecznych oraz stromych podjazdów, i ograniczenia prędkości miejscami do 80 km/h. To właśnie dlatego od Sha'ar HaGai jest to droga ekspresowa.

W ostatnich latach przeprowadzono poważne prace budowlane przy budowie linii szybkiej kolei Israel Railways z Tel Awiwu do Jerozolimy. Nowa linia kolejowa w trzech punktach przecina autostradę, co wymagało wybudowania tuneli i nowych węzłów drogowych w rejonie Jerozolimy.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Autostrada nr 1 rozpoczyna się na południowo-wschodnich przedmieściach Tel Awiwu. Na wysokości stacji kolejowej Tel Awiw HaHagana odłącza się ona w kierunku południowo-wschodnim od autostrady nr 20 ISR-HW20.png (Ayalon Highway). Pomiędzy dwoma jezdniami autostrady biegnie koryto rzeki Ayalon oraz linia kolejowa Israel Railways. Po około 0,5 km autostrada przebiega pod wiaduktem, którym biegnie droga nr 461 ISR-HW461.png. Po następnym 1 km jezdnia wschodnia przebiega nad rzeką Ayalon, a jezdnia zachodnia przebiega nad torami kolejowymi. Następnie autostrada wykręca łagodnym łukiem w kierunku wschodnim i nad drogą przebiega niewielki wiadukt, którym przebiega droga rolnicza. Po kolejnym 1 km po stronie południowej autostrady rozpoczynają się zabudowania miejscowości Azor, która jednak nie ma bezpośredniego wjazdu na autostradę. W celu usprawnienia miejskiej komunikacji, nad autostradą poprowadzono wiadukt z lokalną drogą.

Po następnych 1,5 km znajduje się rozległy węzeł drogowy, z bezkolizyjnymi zjazdami na autostradę nr 4 ISR-HW4Blue.png i położoną 1 km na południe drogę ekspresową nr 44 ISR-HW44.png. Przy tym węźle drogowym, od strony północnej znajduje się moszaw Gannot, a od strony południowej moszaw Mishmar HaShiv'a.

Po kolejnych 1,5 km jezdnia północna przebiega wiaduktem nad linią kolejową, która kieruje się w stronę międzynarodowego portu lotniczego im. Ben Guriona. Po następnych 0,5 km znajduje się węzeł drogowy z wiaduktem, którym biegnie droga nr 412 ISR-HW412.png. Na południe od węzła jest miasteczko Bet Dagan, a na północ moszaw Hemed.

Po około 2 km jezdnia południowa przebiega wiaduktem nad linią kolejową i autostrada wykręca w kierunku portu lotniczego im. Ben Guriona. Po drodze mija pod wiaduktem lokalną drogę łączącą położoną na południu wioskę Kfar Chabad z położonym na północ moszawem Zafrija. Przebiegając przy terminalu lotniska, autostrada mija po stronie południowej moszawy Yagel i Ahi'ezer, oraz lokalną drogę nr 4044. Na wysokości starego terminala lotniska znajduje się bezkolizyjny węzeł drogowy łączący autostradę z portem lotniczym im. Ben Guriona poprzez lokalną drogę nr 453 ISR-HW453.png, która łączy się dalej z drogą ekspresową nr 40 ISR-HW40.png i drogą ekspresową nr 46 ISR-HW46.png. Następnie nad autostradą przebiega wiadukt z linią kolejową biegnącą z portu lotniczego Ben Guriona w stronę Ramli, a po 0,5 km pod autostradą przebiega linia kolejowa z położonego bardziej na północy miasta Kfar Saba. Zaraz za tymi wiaduktami znajduje się węzeł drogowy, w którym pod autostradą przebiega droga ekspresowa nr 40 ISR-HW40.png. Można tutaj zjechać do położonych na południe miast Ramla i Lod.

Następnie autostrada mija położony na południe moszaw Ginnaton i dochodzi do dużego węzła drogowego z płatną autostradą nr 6 ISR-HW6.png oraz z drogami nr 443 ISR-HW443.png i nr 444 ISR-HW444.png. Istnieje tutaj możliwość zjechania do moszawu Hadid i wioski Ben Shemen. W tym miejscu autostrada nr 1 wykręca na południe i razem z autostradą nr 6 mija moszaw Kfar Daniel, by po 4 km odłączyć się w kierunku południowo-wschodnim. Od tego miejsca (86 m n.p.m.) autostrada zaczyna wspinać się w Dolinę Ajalon w Szefeli.

Widok z powietrza na Autostradę 1 wijącą się wśród Gór Judzkich

Po kolejnych 3 km, pod autostradą tunelem przebiega linia szybkiej kolei biegnącej do Jerozolimy. Po następnym 1 km znajduje się węzeł drogowy z autostradą nr 431 ISR-HW431BLUE.PNG (Riszon le-Cijjon-Kfar Shmu'el), przy moszawie Kfar Shmu'el. Istnieje tutaj możliwość zjechania do położonego na północny wschód miasta Modi'in-Maccabim-Re'ut. Autostrada osiąga tutaj wysokość 117 m n.p.m. i po przejechaniu 2 km przebiega wiaduktem nad lokalną drogą łączącą położone na południe moszawy Mishmar Ayalon i Kfar Bin Nun z położonymi na północ kibucem Sha'alvim i wioską Nof Ayalon.

Po następnych 2 km autostrada osiąga w rejonie monastyru Latrun wysokość 249 m n.p.m. Znajduje się tutaj węzeł drogowy z autostradą nr 3 ISR-HW3.png. Po kolejnych 3 km autostrada dochodzi do wysokości 290 m n.p.m. (góry Judzkie), na której jest węzeł drogowy z drogą ekspresową nr 38 ISR-HW38.png. Przy węźle znajduje się stacja benzynowa z parkingiem i punktem obsługi podróżnych. Istnieje tutaj możliwość zjechania do położonego na południe moszawu Mesillat Syjon.

Następnie autostrada wspina się na wysokość 650 m n.p.m. i po 6 km dociera do węzła drogowego z drogą nr 3955 ISR-HW3955.png przy moszawie Sho'eva. Istnieje możliwość zjechania tutaj do położonego dalej na południe moszawu Shoresh. Po kolejnym 1 km znajduje się zjazd na drogę nr 425 ISR-HW425.png, prowadzącą do miejscowości Qiryat Je'arim oraz moszawów Newe Ilan i Yad HaShemona. W odległości 4 km znajduje się następny węzeł drogowy i nad autostradą wiaduktem przebiega droga nr 3975 ISR-HW3975.png. Można tutaj zjechać w kierunku północnym do miejscowości Qiryat Je'arim, Abu Ghosh, moszawu Bejt Nekofa oraz kibucu Qiryat Anavim, a na południe do wiosek Ajn Nakuba i Ein Rafa.

W odległości 3 km znajduje się węzeł drogowy, w którym nad autostradą przebiega droga nr 3965. Jest to zjazd do miejscowości Mevasseret Syjon. Przy zjeździe jest stacja benzynowa z parkingiem i punktem obsługi podróżnych. Po pokonaniu następnych 3 km autostrada dociera do Jerozolimy. Jest tutaj zjazd do położonego na południe Motza Illit. Następnie autostrada wykręca ostro na północ i mija po stronie wschodniej osiedla Motza i Romema (jest zjazd). Po 1 km znajduje się węzeł drogowy z drogą nr 386 ISR-HW386.png i autostrada wykręca na wschód przejeżdżając przez tunel w Nahal Sorek (długość 400 m). Po wschodniej stronie tunelu znajduje się podwójny węzeł drogowy z drogami nr 436 i 404 ISR-HW404.png. Obie drogi przechodzą wiaduktami ponad autostradą. Można tędy zjechać do osiedla Ramot. W tym miejscu droga traci standard autostrady i dalej biegnie już jako droga ekspresowa 1. Po kolejnym 1 km jest zjazd do położonego na północ osiedla Ramat Szlomo. Po następnych 2 km jest skomplikowane skrzyżowanie i węzeł drogowy z przebiegającą wiaduktem drogą ekspresową nr 60 ISR-HW60.png (zjazd do osiedla Pisgat Ze'ev). Następnie droga dociera do Jerozolimy Wschodniej oraz omija od północy i wschodu górę Scopus.

Po opuszczeniu Jerozolimy droga kieruje się na wschód, opadając w kierunku depresji rzeki Jordan. W odległości 5 km od Jerozolimy jest węzeł drogowy z drogą nr 417 ISR-HW417.png. Jest tutaj kilka zjazdów do miasta Ma'ale Adummim. Ostatni zjazd znajduje się po 10 km (na drogę nr 437 ISR-HW437.png). W tym miejscu droga traci standard drogi ekspresowej i dalej biegnie jako droga międzymiastowa.

Po kolejnych 3 km droga mija położoną na północ wieś Kefar Adummim. Przy zjeździe znajduje się stacja benzynowa. Kilometr dalej jest skrzyżowanie z drogą nr 458 ISR-HW458.png, którą można dojechać do wioski Alon. Po 5 km jazdy przez pustynną okolicę dociera się do wioski Mizpe Jerycho, za którą droga mija punkt o wysokości 0 m n.p.m. Po następnych 5 km znajduje się kilka skrzyżowań z drogami prowadzącymi do moszawu Vered Jerycho i kibucu Almog. W tej okolicy droga biegnie już w depresji (230 m p.p.m.). Droga nr 1 kończy swój bieg na południe od kibucu Bet HaArava, krzyżując się z drogą ekspresową nr 90 ISR-HW90.png.

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Obecnie trwają prace budowlane na wschodnim odcinku autostrady, pomiędzy Ma'ale Adummim a Jerycho.

Przy wjeździe do Tel Awiwu trwa budowa drogi ekspresowej, która ma odciążyć autostradę na odcinku pomiędzy portem lotniczym Ben-Guriona a Tel Awiwem. Budowa rozpoczęła się w 2007, a jej ukończenie jest planowane na 2010.

Potrzeba jest też pilna modernizacja autostrady na odcinku pomiędzy Sha'ar HaGai a Jerozolimą. Planowane jest poszerzenie drogi o dodatkowe pasy i złagodzenie podjazdów poprzez budowę nowego mostu i tunelu. Ziemia wydobyta przy budowie tunelu zostanie wykorzystana do poszerzenia drogi o 5 m. Oczekuje się, że prace budowlane rozpoczną się w 2009 i potrwają przez 3,5 roku. Koszt budowy wyniesie 2,5 mld NIS. Pojawiły się jednak liczne protesty ze strony ekologów i budżet państwa jeszcze nie zatwierdził tej inwestycji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]