Aviva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aviva
Aviva
Siedziba firmy
Data założenia 2000
Państwo  Wielka Brytania
Symbol akcji LSE: AV.


NYSE: AV

Strona internetowa

Aviva – brytyjska grupa kapitałowo-ubezpieczeniowa. Firmą "matką" grupy jest spółka akcyjna Aviva plc., która jest notowana na London Stock Exchange i NYSE. Według własnej oceny jest największą pod względem obrotów, kapitału i liczby klientów tego rodzaju grupą w Wielkiej Brytanii i piąta co do wielkości w skali globalnej. Grupa działa w 28 krajach świata, w tym w Polsce[1]

Grupa, zwana pierwotnie CGNU, powstała w 2000 w efekcie połączenia Norwich Union i CGU plc[2]. Samo CGU z kolei było efektem wcześniejszej (1998) fuzji dwóch brytyjskich firm ubezpieczeniowych Commercial Union i General Accident[3]). W lipcu 2002 grupa przybrała nazwę "Aviva".

Aviva w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Commercial Union (CU) rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 1992, oferując najpierw indywidualne ubezpieczenia na życie, a następnie, w ramach reformy emerytalnej, w porozumieniu z BZ WBK utworzyła swój otwarty fundusz emerytalny (OFE CU). Polski oddział CU i OFE CU były przejmowane przez kolejne spółki-matki, wraz z globalnymi przekształceniami kapitałowymi, którym podlegała cała grupa, powstała w wyniku fuzji CU z innymi brytyjskimi firmami ubezpieczeniowymi.

Obecnie działalność grupy Aviva obejmuje sześć spółek. Grupa Aviva twierdzi, że w Polsce obsługuje ponad 3 miliony klientów i zarządza aktywami o wartości ponad 55 miliardów PLN. Kluczowym obszarem działalności grupy są nadal indywidualne ubezpieczenia na życie oraz zarządzanie OFE. Aviva oferuje również grupowe ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe dla klientów indywidualnych i firm, fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczenia zdrowotne. Firma weszła także na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych z ofertą "wirtualnego ubezpieczenia CU".

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]