Avondale (Chicago)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski sklep w dzielnicy Jackowo

Jackowo - popularna nazwa dzielnicy o angielskiej nazwie Avondale, w Chicago w USA.

Jackowo położone jest w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami – Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road.

Nazwa Jackowo pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy Avondale, przy ulicy Wolfram.

  • obszar 5,18 km2
  • ludność 43 083 (2000)
  • średni roczny dochód na mieszkańca $36 677

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Jackowa osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.