Axl Rose

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
{{{nazwa}}}
Axl Rose-1.jpg
[[Plik:{{{podpis}}}|200x100px|Podpis {{{imię i nazwisko}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Imię i nazwisko {{{imię i nazwisko}}}
Pseudonim Axl Rose
Data i miejsce urodzenia {{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci {{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}
Przyczyna śmierci {{{przyczyna śmierci}}}
Instrument fortepian, gitara elektryczna
Typ głosu {{{typ głosu}}}
Gatunek hard rock
Zawód muzyk, wokalista
Aktywność od 1979
Wytwórnia płytowa {{{wytwórnia płytowa}}}
Powiązania Bailey Trio, Rapidfire, L.A. Guns, Hollywood Rose
Instrument
{{{wyróżniony instrument}}}
Zespół
Guns N' Roses
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
Strona internetowa

W. Axl Rose (ur. 6 lutego 1962 w Lafayette, w stanie Indiana jako William Bruce Bailey.[1]) – amerykański wokalista rockowy, lider Guns N' Roses. Babcia wokalisty pochodziła z Polski[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dorastając w religijnej rodzinie zielonoświątkowej nie sprawiał większych problemów wychowawczych, dopóki nie wyszło na jaw, że partner matki, pastor Stephen Bailey, nie jest jego biologicznym ojcem. Udzielał się w chórze kościelnym, grał na fortepianie i na basie. W wieku 16 lat rzucił szkołę, zaczął coraz częściej wdawać się w bójki, co spowodowało pierwsze kłopoty z prawem. W tym czasie, w różnych zespołach, próbował sił jako basista, klawiszowiec, aż w końcu jako wokalista. Po przeprowadzce do Los Angeles kontynuował karierę muzyczną. Zmienił nazwisko na Axl Rose. Imię zaczerpnął z nazwy zespołu w którym grał jego przyjaciel. Wkrótce wszyscy przyjaciele znali go pod tym imieniem. Był wokalistą w takich zespołach jak Hollywood Rose, L.A. Guns i Rapidfire. Latem 1985 roku wraz z Izzym Stradlinem założył Guns N' Roses, w którym komponował muzykę oraz pisał teksty. W zespole istnieje po dziś dzień.

W latach 1994-2001 Axl Rose zawiesił działalność artystyczną z powodu problemów z krtanią.

Związki[edytuj | edytuj kod]

W roku 1986 Rose zaczął spotykać się z Erin Everly, córką Dona Everly (z The Everly Brothers), dla której napisał utwór Sweet Child o' Mine - jeden z singli debiutanckiego albumu Guns N' Roses Appetite for Destruction. Para pobrała się 28 kwietnia 1990 roku w Las Vegas. Poprzedniego dnia Rose z bronią w ręku razem z Everly w swoim samochodzie obiecał jej, że jeśli za niego nie wyjdzie, popełni samobójstwo[potrzebne źródło] . Mniej niż miesiąc później Rose pierwszy wniósł pozew o rozwód. Para jednak pogodziła się. Erin zaszła w ciążę ale niedługo po tym poroniła. Opuściła piosenkarza w listopadzie, a małżeństwo zostało anulowane w styczniu 1991 roku.

W połowie 1991 roku Axl związał się z supermodelką Stephanie Seymour, która zagrała w dwóch teledyskach grupy Guns N' Roses - Don't Cry i November Rain. Rose bardzo mocno przywiązał się do syna Seymour, Dylana, dla którego starał być dobrym ojcem. Seymour i Rose zaręczyli się w lutym 1993 roku, jednak zerwali trzy tygodnie później.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 11. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[3]. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records[4]. W 2010 roku w ankiecie serwisu Music Radar został uznany za najlepszego frontmana wszech czasów[5]. Axl Rose wraz z Guns N' Roses (w wielokrotnie zmienianym składzie) wydał w 2008 roku płytę Chinese Democracy. Praca nad płytą trwała ponad 14 lat.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Greg Prato: Axl Rose Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-02-03].
  2. Polonia – polska emigracja (pol.). www.staypoland.com. [dostęp 2011-01-29].
  3. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). www.hearya.com. [dostęp 2010-06-16].
  4. THE 50 GREATEST METAL FRONT-MEN OF ALL TIME! (ang.). www.roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-12-08].
  5. The 30 greatest lead singers of all time (ang.). www.musicradar.com. [dostęp 2011-01-29].
  6. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Roots_of_Guns_N%27_Roses