Aya RL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aya RL
Pawel Kukiz.jpg
Paweł Kukiz, wokalista Aya RL
Rok założenia 1983
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock psychodeliczny[1], neo-psychodelia, nowa fala[2], space rock, muzyka elektroniczna, post punk[3]
Aktywność 1983-1998

Aya RL (początkowo - Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 80. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Grupa Aya RL swoją działalność zapoczątkowała na festiwalu w Jarocinie w 1983 r. Wtedy to doszło do spotkania występującego tam solowo, a przebywającego od 1982 r. w Polsce Rosjanina Igora Czerniawskiego, z dwoma muzykami − laureatami owej edycji festiwalu − grupy "Hak", tj. Pawłem Kukizem i Jarkiem Lachem. W następnym roku − już jako trio Aya RL (wcześniej przez chwilę z zespołem współpracował także klawiszowiec Robert Milewski) − grupa odniosła sukces w Jarocinie, gdzie Paweł Kukiz dodatkowo wystąpił jako wokalista grupy Piersi. Wkrótce po tym festiwalu utwór "Skóra" (ku zaskoczeniu samych autorów) stał się jednym z największych hitów, który na długo opanował listy przebojów. Sukces tego utworu przyniósł jednak mylne wyobrażenie o zespole, którego twórczość nie miała być produkowaniem młodzieżowych "hymnów"[potrzebne źródło].

W 1985 roku ukazała się pierwsza płyta grupy (zatytułowana po prostu "Aya RL"). Nie było na niej (z premedytacją) "Skóry", była za to muzyka wysublimowana, przesycona intelektualnym smaczkiem (choć na szczęście, dzięki tekstom Kukiza nie przeintelektualizowana). I mimo braku de facto przebojowości płyty, kilka utworów stało się "hitami" (choćby "Ściana" czy "Ulica miasta"). Również krytycy pochlebnie wypowiadali się o płycie.

Wkrótce po nagraniu pierwszej płyty do Stanów Zjednoczonych wyjechał Jarek Lach. Igor Czerniawski z Pawłem Kukizem zaczęli pracę nad następnym materiałem, jednak w związku z brakiem przekonania odnośnie stworzonych rzeczy obaj postanowili poczekać z kontynuacją prac. Wtedy też Czerniawski wpadł na pomysł, żeby zorganizować pod nazwą AYA, mającej być symbolem sztuki otwartej, większa grupę ludzi i rozpocząć wspólną pracę. Mieli w tym uczestniczyć m.in. Paweł Kukiz, Robert Gawliński, Beata Pater. Plan upadł okazując się utopią. Jedyną pozostałością jest realizacja kilku nagrań z Beatą Pater, z których jedno - "Ażeby", wydane pod szyldem Brygady Miłości (B. Pater, I. Czerniawski, Cezary Włodarczyk i Adam Romanowski) ukazało się na składance Tonpressu Cisza jest... nic się nie dzieje.

Igor Czerniawski pracował w tym czasie także jako producent nagrań. Realizował m.in. Kosmetyki Mrs. Pinki (których w pewnym momencie stał się członkiem), Miliona Bułgarów, Ziyo, R.A.P., Kineo RA, zgrywał płytę Aurory.

Od września 1987 roku, już z Adamem Romanowskim jako gitarzystą (z którym Czerniawski znał się jeszcze ze wspólnych studiów na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie i grania w grupie Tanie Wino), grupa wznowiła prace nad nową płytą. Ich efektem była druga płyta, prezentująca muzykę bardziej zróżnicowaną, czasami wręcz drapieżną i agresywną. Jednak chłodne jej przyjęcie spowodowało, że na następny album Ayi trzeba było czekać ponad 5 lat. W międzyczasie współpracę z zespołem zakończył Paweł Kukiz, natomiast Adam Romanowski skoncentrował się na pracy dziennikarza. Jego miejsce ponownie zajął Jarek Lach, jednocześnie zrezygnowano z wypełnienia zwolnionego przez Kukiza miejsca wokalisty. Od tej pory Ayę RL stanowią dwie osoby: I. Czerniawski i J. Lach.

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Nomadeus, trzecia płyta Ayi RL (wydana w 1994 r.) stanowi polską wersję world music − muzyki elektronicznej, zabarwionej odniesieniami do etnicznych brzmień światowej muzyki (nurt największą popularność zyskał po komercyjnym sukcesie grupy Deep Forest). Z pierwszymi dwiema płytami grupy "Nomadeus" nie ma wiele wspólnego. Śpiew jak i teksty Kukiza zastąpione zostają etnicznymi wokalizami, muzyka jest mocno zrytmizowana i na pewno bardziej przystępna od wcześniejszych dokonań.

W listopadzie 1996 r. ukazuje się czwarty album Ayi − Calma. Płyta jest de facto kontynuacją "Nomadeusa" − ciągle oparta jest na elektronicznej wersji muzyki etnicznej. Pewną ciekawostką jest udział na płycie Pawła Kukiza − jego głos ze starych nagrań wykorzystano w remiksach starych utworów − "Ameryki" (dawne "Za chlebem"), "Jazz" oraz "Wy to ja". Kukiz uczestniczył także w kręceniu promocyjnego teledysku do utworu "Ameryka".

Rok 1998 przynosi ostatni jak dotąd przejaw działalności Ayi − płytę Change in Form. Igor Czerniawski zrezygnował już z odniesień do world music, muzyka jest mniej przystępna, bardziej zbliżona ku elektronicznej awangardzie.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy

Rok Tytuł
1985 Aya RL (czerwona)
1989 Aya RL (niebieska)
1994 Nomadeus
1996 Calma
1998 Wy to ja '98 (EP)
Change in Form

Notowane utwory

Rok Tytuł Pozycja na Liście
LP3
[4]
1984 "Jazz" 10
"Skóra" 1
"Księżycowy krok" 2
1985 "Nasza ściana" 2
"Unikaj zdjęć" 1
1986 "Nie zostawię" 11
"Pogo I / Pogo II" 6
"Ulica miasta" 1
1990 "Jak ze stali i ze szkła" 4
1994 "Nomadeus" 27
"Wha-mo-yá" 33
1996 "Ameryka" 34

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]