BFG9000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

BFG9000 (w innych grach z innym numerem bądź bez niego) – fikcyjna broń, która po raz pierwszy pojawiła się w grach komputerowych z serii Doom (Doom, Doom II, Doom III oraz Doom III: Resurrection of Evil). BFG9000 przedstawiony jest jako duże masywne metalowe działo, które strzela dużymi kulami zielonej plazmy. Jest najpotężniejszą bronią w grze, mogącą zabić większość wrogów jednym strzałem. Późniejsze gry z gatunku FPS (first-person shooter) posiadały podobne rodzaje broni, jednak niewiele z nich uzyskało taką sławę jak BFG.

Skrót BFG najczęściej rozszerzany jest jako big fucking gun, chociaż w filmie Doom występuje ona jako bio-force gun (broń o działaniu biologicznym). Inne popularne rozwinięcia skrótu to m.in. big fusion gun (wielka broń fuzyjna), big fragging gun (wielka fragująca giwera) czy big freaking gun (wielka zwariowana giwera). W polskim tłumaczeniu filmu dowódca oddziału marines rozszerza skrót jako bardzo fajna giwera[potrzebne źródło].

BFG w innych grach[edytuj | edytuj kod]

Quake II[edytuj | edytuj kod]

BFG występuje w grze Quake II. Jest najpotężniejszą bronią, lecz nie jest tak śmiercionośna jak wersja z Doom'a.

Quake III: Arena[edytuj | edytuj kod]

BFG występuje również w grze Quake III: Arena (pod nazwą BFG10K) jako najsilniejsza broń, łącząca zalety rakietnicy i plasma gun (szybkostrzelna, szybko lecące pociski, bardzo duża siła rażenia). Używa specjalnej amunicji.

BFG występuje na bardzo niewielu planszach Areny, zarówno oryginalnych, jak i tworzonych przez fanów, można więc przypuszczać, że znalazła się w grze raczej ze względu na doomową tradycję niż jako istotny element gry.

Sacred[edytuj | edytuj kod]

Do tej słynnej broni nawiązali twórcy fabularno-zręcznościowej gry Sacred. Wyposażyli jedną z ośmiu grywalnych postaci (Serafię) w umiejętność o nazwie BeeEffGee. Jest to niebiański trójząb miotający kule świętej energii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]