Babcia (Zwariowane Melodie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Babcia – drugoplanowa bohaterka wielu animowanych krótkometrażówek z kotem Sylwestrem i ptaszkiem Tweetym w latach 50. i 60., jest postacią z uniwersum Zwariowanych Melodii stworzoną przez Friza Frelenga. Jest zawsze przedstawiana jako staromodna stara panna w okularach, z siwymi włosami spiętymi w kok i w charakterystycznym dla późnego XIX wieku damskim ubraniu, zawsze z turniurą. Z natury jest dobroduszna, ale gwałtownie się zmienia, gdy jej kanarek Tweety jest w niebezpieczeństwie (najczęściej ze strony Sylwestra). Może wydawać się stereotypową starszą panią, ale w rzeczywistości jest sprytna i inteligentna.

Babcia na przestrzeni lat[edytuj | edytuj kod]

Historia Babci ze Zwariowanych Melodii zaczyna się od postaci babci głównej bohaterki z baśni o Czerwonym Kapturku w parodii klasycznej opowieści dla dzieci w Little Red Walking Hood z 1937 roku z Eggheadem w roli drugoplanowej, animowanej krótkometrażówce wyreżyserowanej przez Texa Avery’ego. Kolejne podobne postacie babć pojawiły się w filmach:

Postać obecnie kojarzona jako Babcia ze Zwariowanych Melodii pojawiła się w 1950 roku w filmie Canary Row. Później, w latach 50., występowała w kilkunastu krótkometrażówkach jako tło dla kota Sylwestra i kanarka Tweety’ego.

Chociaż prawie zawsze pojawiała się na ekranie razem ze swymi zwierzęcymi towarzyszami, Babcia czasem występowała w kreskówkach bez nich. Na przykład w krótkometrażówce z 1953 roku, Hare Trimmed, "zagrała" kobietę o imieniu Emma, o którą walczyli dwaj zalotnicy, Yosemite Sam i Królik Bugs (długouchy bohater starał się jedynie przeszkodzić podstępnemu planowi konkurenta). Kolejnym przykładem jest film z 1965, Corn on the Cop, gdzie jako Pani Oldfield pojawiła się obok Kaczora Daffy’ego i Prosiaka Porky’ego występujących jako dwaj policjanci, którzy mylą ją z podobnym do niej złodziejem.

W latach dziewięćdziesiątych miała epizodyczną rolę profesorki w Przygodach Animków, była jedną z głównych postaci serialu Sylwester i Tweety na tropie, cheerleaderką drużyny kreskówek w filmie Kosmiczny mecz oraz babcią dziecięcych bohaterów w serialu Looney Tunes: Maluchy w pieluchach. Pojawia się również w serialu Looney Tunes Show

Przebrał się za nią prezes ACME w filmie Looney Tunes znowu w akcji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]