Bajt Safafa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bajt Safafa
בית צפאפא

Osiedle Jerozolimy
Beit Safafa.jpg
Widok na osiedle Bejt Safafa
Państwo  Izrael
Miasto Jerozolima
Status Osiedle
Zespół dzielnic Wschodnia Jerozolima
brak współrzędnych
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Bajt Safafa (hebr. בית צפאפא; arab. بيت صفافا) – osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Gilo, na zachodzie wioska Szarafat, na północy osiedla Pat i Talpiot, a na wschodzie kibuc Ramat Rachel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1596, i znajdują się w tureckiej księdze podatkowej. Wieś liczyła wówczas 41 gospodarstwa, a mieszkańcy płacili podatki z upraw pszenicy, jęczmienia, oliwek, winogron, cytrusów, oraz hodowli kóz i pszczół[1].

W wyniku Wojny o niepodległość w 1948 wioska została podzielona. Północno zachodnia część znalazła się pod kontrolą izraelską, natomiast pozostała większa część wioski znalazła się pod okupacją Transjordanii. Podczas Wojnie sześciodniowej w 1967 wieś została zajęta przez wojska izraelskie i połączona w jedną całość jako osiedle mieszkaniowe Jerozolimy.

Przypisy

  1. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Erlangen, Germany: Erlanger Geographische Arbeiten, 1977, s. 116.