Bank Ochrony Środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bank Ochrony Środowiska
Bank Ochrony Środowiska
Biurowiec Banku Ochrony Środowiska w Warszawie
Państwo  Polska
Lokalizacja Warszawa
Numer KRS 0000015525
Prezes Mariusz Klimczak
Rodzaj banku bank uniwersalny

Bank Ochrony Środowiskabank komercyjny z siedzibą w Warszawie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął działalność w 1991 r. Specjalizuje się we wspieraniu przedsięwzięć i działań na rzecz ochrony środowiska. [potrzebne źródło] Od 1997 r. jego akcje są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym akcjonariuszem Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (56,62% ogólnej liczby głosów)[1]. Oferta BOŚ skierowana jest do klientów indywidualnych i instytucjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych.

BOŚ prowadzi też szereg projektów w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Od 2009 r. w Banku realizowany jest program „BOŚ bankiem przyjaznym klimatowi”, którego celem jest kompensacja wpływu instytucji na środowisko[2]. Bank jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. w konkursach: „Lider Polskiej Ekologii” i „Panteon Polskiej Ekologii”. W 2011 r. Bank uzyskał certyfikat „Zielonego Biura”.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2009 r. z inicjatywy zarządu Banku powstała Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Jest ona uzupełnieniem działań BOŚ w ramach relacji ze społecznościami lokalnymi. Fundacja prowadzi projekty edukacyjne promujące zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i ekologię, które angażują dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców. Fundacja organizuje także wolontariat finansując projekty pracowników-wolontariuszy, którzy pracują na rzecz lokalnych stowarzyszeń, fundacji oraz szkół.

Portal Eko-polska[edytuj | edytuj kod]

Bank rozwija także serwis internetowy eko-Polska.pl, który jest portalem społecznościowym o tematyce ekologicznej. Jednym z głównych elementów serwisu jest ekologiczna mapa Polski. Portal Eko-Polska.pl skierowany jest do osób ceniących proekologiczny styl życia. Dzięki informacjom zawartym na stronie internauta może w prosty sposób znaleźć miejsca, w których może zdrowo zjeść, kupić ekologiczną żywność, wziąć udział w wydarzeniach oraz zobaczyć miejsca, w których warto wypocząć. Eko-Polska to także centrum informacji dla tych wszystkich, którzy o ekologii chcą się dowiedzieć znacznie więcej. Redaktorzy portalu zachęcają do wykorzystywania w codziennym życiu odnawialnych źródeł energii, w tym urządzeń fotowoltaicznych, solarów, pomp ciepła.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy Kapitałowej Banku wchodzi Dom Maklerski BOŚ Jest to jedna z najważniejszych instytucji doradczych związana z branża maklerską i lider rynku kontraktów terminowych, nagradzany przez Prezesa GPW za największą aktywność na tym rynku. Jedno z najdłużej działających biur maklerskich w Polsce, które od lat plasuje się w czołówce rankingu najlepszych domów maklerskich (I miejsce według „Forbes” na podstawie badań SII, 2011). Bossa.pl, platforma inwestycyjna DM BOŚ, to jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów o tematyce giełdowej, wielokrotnie doceniany przez inwestorów za szybkość, funkcjonalność oraz bogatą część edukacyjną. W listopadzie 2009 r., DM BOŚ jako pierwszy bankowy dom maklerski na polskim rynku uruchomił platformę BossaFX do obsługi transakcji na rynku forex. W 2010 r. wprowadził także innowacyjne narzędzie bossaAPI umożliwiające komunikację zewnętrznego oprogramowania inwestora z serwisem transakcyjnym bossa.pl.

BOŚ Eko Profit[edytuj | edytuj kod]

BOŚ Eko Profit jest spółką inwestycyjną, która uzupełnia ofertę Grupy BOŚ o inwestycje w czyste technologie, ochronę środowiska, a zwłaszcza w odnawialne źródła energii. Strategia firmy dopuszcza inwestycje w istniejące przedsiębiorstwa, jak i w nowe projekty. W zależności od oceny projektu, jego rodzaju oraz celu inwestycyjnego pełni funkcje: bezpośredniego inwestora, pośrednika finansowego i doradcy w procesie uzyskiwania kredytu, a także generalnego realizatora inwestycji. Spółka oferuje także usługi z zakresu doradztwa biznesowego, w tym strukturyzowanie projektów pod kątem pozyskania finansowania dłużnego oraz przygotowywania biznes-planów oraz pomoc w całym procesie inwestycyjnym.

Przypisy