Bank Ochrony Środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bank Ochrony Środowiska
Bank Ochrony Środowiska
Biurowiec Banku Ochrony Środowiska w Warszawie
Państwo  Polska
Lokalizacja Warszawa
Numer KRS 0000015525
Prezes Mariusz Klimczak
Rodzaj banku bank uniwersalny

Bank Ochrony Środowiskabank komercyjny z siedzibą w Warszawie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął działalność w 1991 r. Specjalizuje się we wspieraniu przedsięwzięć i działań na rzecz ochrony środowiska. W ciągu 23 lat działalności przeznaczył około 12,5 mld zł na finansowanie projektów ekologicznych. Łączna wartość inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu Banku wyniosła ponad 40 mld zł. Od 1997 r. jego akcje są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym akcjonariuszem Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (56,62% ogólnej liczby głosów)[1]. Oferta BOŚ skierowana jest do klientów indywidualnych i instytucjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych.

BOŚ prowadzi też szereg projektów w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Od 2009 r. w Banku realizowany jest program „BOŚ bankiem przyjaznym klimatowi”, którego celem jest kompensacja wpływu instytucji na środowisko[2]. Bank jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. w konkursach: „Lider Polskiej Ekologii” i „Panteon Polskiej Ekologii”. W 2011 r. Bank uzyskał certyfikat „Zielonego Biura”.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2009 r. z inicjatywy zarządu Banku powstała Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Jest ona uzupełnieniem działań BOŚ w ramach relacji ze społecznościami lokalnymi. Fundacja prowadzi projekty edukacyjne promujące zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i ekologię, które angażują dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców. Fundacja organizuje także wolontariat finansując projekty pracowników-wolontariuszy, którzy pracują na rzecz lokalnych stowarzyszeń, fundacji oraz szkół.

Portal Eko-polska[edytuj | edytuj kod]

Bank rozwija także serwis internetowy eko-Polska.pl, który jest portalem społecznościowym o tematyce ekologicznej. Jednym z głównych elementów serwisu jest ekologiczna mapa Polski. Portal Eko-Polska.pl skierowany jest do osób ceniących proekologiczny styl życia. Dzięki informacjom zawartym na stronie internauta może w prosty sposób znaleźć miejsca, w których może zdrowo zjeść, kupić ekologiczną żywność, wziąć udział w wydarzeniach oraz zobaczyć miejsca, w których warto wypocząć. Eko-Polska to także centrum informacji dla tych wszystkich, którzy o ekologii chcą się dowiedzieć znacznie więcej. Redaktorzy portalu zachęcają do wykorzystywania w codziennym życiu odnawialnych źródeł energii, w tym urządzeń fotowoltaicznych, solarów, pomp ciepła.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy Kapitałowej Banku wchodzi Dom Maklerski BOŚ Jest to jedna z najważniejszych instytucji doradczych związana z branża maklerską i lider rynku kontraktów terminowych, nagradzany przez Prezesa GPW za największą aktywność na tym rynku. Jedno z najdłużej działających biur maklerskich w Polsce, które od lat plasuje się w czołówce rankingu najlepszych domów maklerskich (I miejsce według „Forbes” na podstawie badań SII, 2011). Bossa.pl, platforma inwestycyjna DM BOŚ, to jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów o tematyce giełdowej, wielokrotnie doceniany przez inwestorów za szybkość, funkcjonalność oraz bogatą część edukacyjną. W listopadzie 2009 r., DM BOŚ jako pierwszy bankowy dom maklerski na polskim rynku uruchomił platformę BossaFX do obsługi transakcji na rynku forex. W 2010 r. wprowadził także innowacyjne narzędzie bossaAPI umożliwiające komunikację zewnętrznego oprogramowania inwestora z serwisem transakcyjnym bossa.pl.

BOŚ Eko Profit[edytuj | edytuj kod]

BOŚ Eko Profit jest spółką inwestycyjną, która uzupełnia ofertę Grupy BOŚ o inwestycje w czyste technologie, ochronę środowiska, a zwłaszcza w odnawialne źródła energii. Strategia firmy dopuszcza inwestycje w istniejące przedsiębiorstwa, jak i w nowe projekty. W zależności od oceny projektu, jego rodzaju oraz celu inwestycyjnego pełni funkcje: bezpośredniego inwestora, pośrednika finansowego i doradcy w procesie uzyskiwania kredytu, a także generalnego realizatora inwestycji. Spółka oferuje także usługi z zakresu doradztwa biznesowego, w tym strukturyzowanie projektów pod kątem pozyskania finansowania dłużnego oraz przygotowywania biznes-planów oraz pomoc w całym procesie inwestycyjnym.

Przypisy