Banks (wokalistka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Banks
Pseudonim Banks
Pochodzenie Los Angeles, Stany Zjednoczone
Gatunek alternatywa, R&B
Aktywność od 2013 roku
Powiązania The Weeknd
Strona internetowa

Jillian Banks, znana jako BANKSamerykańska wokalistka i muzyk pochodząca z Los Angeles. Stała się rozpoznawalna w 2013 roku, kiedy to jej utwór „Waiting Game” został wykorzystany w reklamie Victoria's Secret. W tym samym roku artystka odbyła międzynarodową trasę z The Weeknd i została nominowana do nagrody „Sound of 2014”, przyznawanej przez BBC oraz MTV Brand New Nominee. 3 maja tego samego roku zdobyła również tytuł „Artist To Watch” według Fox Weekly.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Banks zaczęła tworzyć swoje utwory w wieku 15 lat, sama nauczyła się wówczas gry na fortepianie. Jak sama wyznaje, muzyka pomogła jej przeżyć rozwód rodziców, ponieważ czuła się wtedy bardzo samotna i przez dźwięki mogła wyrazić to, co czuje.

Od 2013: Przełom w karierze[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku wokalistka zaczęła publikować swoje nagrania na stronach internetowych, m.in. na portalu muzycznym SoundCloud. Jej pierwszy oficjalny singiel, „Before I Ever Met You”, został wydany w lutym 2013 roku. Jeden z innych utworów, „Waiting Game”, pojawił się w tym samym roku jako melodia przewodnia w reklamie bielizny Victoria's Secret. W sierpniu wokalistka została wybrana artystką tygodnia według magazynu Vogue, które uznało, że jej twórczość oddaje uczucie straty i bezsilności w życiu. Pod koniec roku została nominowana do nagród telewizji BBC i MTV.

Jesienią 2013 towarzyszyła w trasie koncertowej The Weeknd w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Po jej zakończeniu zapowiedziała własną trasę, którą rozpoczęła w marcu 2014 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Album
2013 „Before I Ever Met You” Goddess
„Warm Water”
„Waiting Game”
2014 „Brain”
„Goddess”

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]