Baphomet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baphomet
Pentagram Stanisława de Guaita z 1897. Anton Szandor LaVey
Sabat czarownic, obraz Francisco Goya, 1797/1798

Baphomet, Bafometsynkretyczne bóstwo, któremu cześć rzekomo oddawać mieli Templariusze w baphomeriach[1].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

W rzeczywistości Baphomet po raz pierwszy został opisany przez Eliphasa Léviego, XIX-wiecznego okultystę, który przedstawił go jako kozła z wielkimi rogami, z kobiecymi piersiami, ze skrzyżowanymi kopytami, siedzącego na ujarzmionym globie. Na łbie miał pentagram, u pleców zaś skrzydła. Jego prawa ręka z napisem Solve ("rozwiąż") i złożonymi na krzyż palcami była wyciągnięta ku znajdującemu się u góry półksiężycowi. Lewa ręka z napisem Coagula ("zwiąż"), również ze skrzyżowanymi palcami, wyciągnięta natomiast do półksiężyca na dole. Na pokrytym łuską brzuchu miał kaduceusz, mitologiczne narzędzie uśmierzania sporów, tutaj będący symbolem drzewa poznania dobra i zła wyrażającego dualizm wszystkich rzeczy.

Wykorzystanie wizerunku[edytuj | edytuj kod]

Obraz Léviego posłużył E. A. Waite'owi jako model karty "Diabeł" w jego talii kart tarota. Nie jest to jednak pewne, gdyż zarówno on, jak i Lévi korzystać mogli ze starobabilońskiego wizerunku demonicznej/wampirycznej Bogini Lilith, później przez La Veya utożsamianej z żoną Szatana.

Imię bóstwa bywa tłumaczone jako deformacja imienia proroka Mahometa[2]. (Mahomet → Baphomet)

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

W wersji Léviego sam Baphomet nie jest formą Boga czy demona antychrześcijańskiego a symbolem dualizmu i dychotomiczności świata, na co wskazuje zestawienie przeciwstawnych wartości w jego wyobrażeniu. Idea, iż Baphomet jest formą Boga czy demona, narodziła się dopiero podczas przesłuchań Templariuszy i pozostała synonimem diabła w świadomości ludzi, pomimo iż fakty wskazują, że jest to obraz symboliczny nawiązujący do filozofii zakonu (tak jak używany przez templariuszy podwójny krzyż w początkach ich działalności).

Zeznania Templariuszy[edytuj | edytuj kod]

Zeznający podczas procesu Templariusze często przedstawiali Baphometa jako głowę, rzekomo chodzi tu o głowę Jana Chrzciciela lub o twarz Jezusa Chrystusa odciśniętą na Całunie Turyńskim, który rzekomo był w posiadaniu Templariuszy. Jednak inni zeznający Templariusze opisywali głowę zupełnie inaczej, np. jeden z nich mówił że jest ona pokryta mięsem i ma lekko niebieskie włosy, drugi natomiast, że była to głowa wykonana z drewna, posrebrzana i pozłacana, inny z kolei twierdził, że głowa była tylko namalowana na desce.

Przypisy

Commons in image icon.svg